Aktualności

Tatra - nie tylko piwo lecz muzeum samochodów

Olo

12.05.2019 r.

 

Tatra - nie tylko piwo lecz muzeum samochodów

 

W miejsce proponowanej w kalendarzu imprez wyprawy Szlakiem Wielkiej Wojny polsko-krzyżackiej 1409-1411 jako młody, świeżo upieczony p.t.kol "Olo" zaproponowałem wycieczkę nieco bliżej, ale też w interesujące miejsce do Kopřivnic. Plan jaki sobie założyłem był obfity w wiele atrakcji turystyczno-historycznych, jednak padający od rana deszcz mocno te plany zweryfikował. Powstało nawet pytanie, czy w ogóle wyprawa dojdzie do skutku. Pojechałem jednak na wyznaczone miejsce zbiórki czyli dworzec w Czeskim Cieszynie i ku mojemu wielkiemu zdziwieniu zebrało się aż sześciu "nieprzemakalnych". Razem zaplanowaliśmy scenariusz tej wyprawy i pojechaliśmy pociągiem godz.7.41 do Frydku-Mistku. Skład tej odważnej grupy tworzyli: Szykowno, Gwarek, Paparazzi, nowo mianowany Milczek, Krzysiek z Zebrzydowic oraz prowadzący Olo.

Zaraz na początku nieco pomyliłem trasę lecz z pomocą pośpieszył niezawodny Paparazzi ze swoją nawigacją wyprowadzając nas z miasta do wsi Hukvaldy. Odcinek ten przebiegał po ścieżce rowerowej leśnej, kamienistej, błotnistej oraz asfalcie i chociaż nasze rumaki wyglądały jak świnki wytaplane w błotku przy padającym deszczu to dobry humor i tak nas nie opuszczał. Piękne krajobrazy, pola kwitnącego rzepaku jak dywany i ekstremalna trasa z przygodami sprawiły że cieszyliśmy się, że nie zrezygnowaliśmy z wyprawy. Jednak prawdziwe atrakcje dopiero były przed nami. Po przyjeździe do Hukvaldów wstąpiliśmy do piekarni na małe słodkie "co nieco", a następnie zwiedziliśmy kościół pw. św. Maksymiliana, gdzie był ochrzczony Leoš Janaček. Jako młody chłopak grał w tym kościele na organach. Kościół został zbudowany w stylu barokowym w XVIII w. Następnym punktem programu był jego dom rodzinny, gdzie urodził się w dniu 03.07.1854 r. Leoš Janaček był wybitnym czeskim kompozytorem, twórcą wielu oper np. Przygody Lisiczki Chytruski, utworów orkiestrowych, fortepianowych i kameralnych. Po studiach w Pradze, Lipsku i Wiedniu został dyrygentem Filharmonii w Brnie i założycielem szkoły organistów. Zmarł 12.08.1928 r. w szpitalu w Ostrawie.

Ostatnim punktem eskapady był zamek Hukvaldy i pomnik Lisiczki Chytruski. Zamek zbudował Franco z Huckeswagen w XIII w. I stał się centrum państwa hukwaldzkiego a następnie własnością biskupów ołomunieckich. W 1762 r. zamek spłonął i opustoszał. W 1948r. został upaństwowiony. Zamek Hukvaldy był jednym z największych obiektów na Morawach i do dziś robi na turystach wielkie wrażenie. Wycieczka w Czechach bez knedli, czosnkuli czy smażonego sera z frytkami z dobrym piwem nie byłaby udana, więc wracając z zamku wstąpiliśmy do gospódki gdzie nadrobiliśmy te zaległości. Po obiedzie postanowiliśmy lokalną drogą wrócić do Frydku-Mistku, bo i tak dalej cedziło i nie było sensu kontynuować wyprawy. O 15.35 wyjechaliśmy pociągiem Czeskiego Cieszyna w nieco okrojonym składzie bo Szykowno, Milczek i Gwarek wracali samochodem.

Na koniec wycieczki w samochodowej myjni wykąpaliśmy nasze bicykle i wróciliśmy do domu. Przejechałem ok. 40 km. Zgodne stwierdziliśmy, że i tak było warto jechać i może powtórzymy tę wycieczkę, ale tym razem już zaliczając Kopřivnice i Šramberk.

 

[GALERIA ZDJĘĆ - Paparazzi i Krzysztof Gałek]

[GALERIA ZDJĘĆ - Szykowno]

 

"Olo" Aleksander Sorkowicz

Tustelatam

Paparazzi

1.01.2019 r.

 

Tustelatam

 

Tym razem nie dopisali uczestnicy. Na starcie był jeden Ondraszek - "Paparazzi", dwóch członków PTS i 4 nowych kolegów z Rzeszowa. Przyjechali do nas zobaczyć nasze tereny i pogadać o ich projekcie.

Na całej trasie padał nam mały deszczyk, lecz nie przeszkadzał w jeździe. Bocznymi drogami dotarliśmy do Bystrzycy. Byliśmy gości wójta, który nam opowiedział o Bystrzycy jej historii i przyszłości, a później oprowadził nas po miejscowym muzeum regionalnym.

Tutaj zakończyliśmy naszą wycieczkę, gdyż koledzy z Rzeszowa jechali do domu.

Pisza o nas uczestnicy wycieczki rtr.resman.pl.

 

[GALERIA ZDJĘĆ - Paparazzi]

 

"Paparazzi"

PILNE - Zlot rowerowy do Truskawca na Ukrainie

Rechtór

15.05.2019 r.

 

PILNE
Zlot rowerowy do Truskawca na Ukrainie

 

Istniej możliwości wyjazdu na Zlot rowerowy do Truskawca na Ukrainie.

Otrzymałem od ukraińskich przyjaciół informację, że zapisy zbierają do 01 czerwca. Mam też kilka szczegółów.

Zlot odbędzie się w dniach 23-28 .07.2019 w uzdrowiskowej miejscowości Truskawiec koło Drohobycza (na południe od Lwowa). Można wykorzystać proponowaną bazę hotelową wraz z wyżywieniem lub zabrać własny namiot. Na każdy dzień przewidziano 2-3 trasy rowerowe od 48 do 112 km ze zwiedzaniem m.in. Drohobycza, Borysławia, Stryja, Samboru i innych znanych z naszej historii miejscowości. Jest też zaplanowana jedna wycieczka autokarowa. Mamy, pamiątki zabezpieczone w ramach wpisowego.

Uważam, że warto z tej propozycji skorzystać. Chętnych proszę o kontakt.

W załączeniu formularz dla chętnych, proszę o pilny kontakt tef.  783 499 837 (do 10.05.)

 

FORMULARZ

 

"Rechtór"

Na rowerze i pod żaglami - Jezioro Żywieckie - 2019

Bystry

Na rowerze i pod żaglami.
Jezioro Żywieckie 28-30.06.2019 r.

 

"Ośka" i "Bystry" zapraszają na cykliczną imprezę "Na rowerze i pod żaglami".

Tak jak w roku ubiegłym bazą będzie Ośrodek Szkoleniowo-wypoczynkowy "Perkoz" w Zarzeczu, przy ul. Żeglarskiej 5.

Zbiórka 29.06.2019, w godz. 9.00-9.30 na terenie bazy rajdu.

JEST MOŻLIWOŚĆ PRZYJAZDU JUŻ 28.06.W GODZINACH POPOŁUDNIOWYCH!!!

Noclegi w domkach typu "Brda". W każdym domku są 3 pokoje 2-u osobowe, oraz w salonie kanapa lub podwójna sofa. Dobrze wyposażona kuchenka z lodówką. Minus - brak bieżącej wody. WC i łazienki w osobnym budynku. Prysznic za dodatkową opłatą: 5 zł. za 20 minut.

Na wycieczkę rowerową wyruszymy ok. godz.10.00. Długość trasy to ok. 30 km., po drogach asfaltowych, brukowanych oraz utwardzonych.

Wieczorem ognisko z własną kiełbaską oraz "nutami".

W niedzielę,dla chętnych, możliwość popływania łódką kabinową ORION ze sternikiem.

Przewidywana ilość uczestników: 20 osób.

Ostateczny termin zapisów wraz z wpłatą 20,00 PLN - 31.05.2019.

Kontakt:

 • "Ośka" tel. 668 999 681
 • "Bystry" tel. 607607862

UWAGA!!!

 • nocleg z własnym śpiworem lub innym okryciem,
 • wyżywienie we własnym zakresie.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE /REGULAMIN/:

 • organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez uczestników osobom trzecim i odwrotnie, podczas trwania imprezy;
 • udział w imprezie odbywa się na własną odpowiedzialność uczestników;
 • członkowie PTTK są ubezpieczeni-pod warunkiem opłacenia składki na 2019 rok;
 • niepełnoletni do lat 18 biorą udział pod opieką osób dorosłych i na ich odpowiedzialność;
 • zalecamy używanie kasków rowerowych oraz elementów odblaskowych;
 • impreza na zasadach non-profit.

OBOWIĄZKI UCZESTNIKÓW IMPREZY:

 • posiadanie sprawnego technicznie roweru;
 • przestrzeganie przepisów Ustawy "Prawo o ruchu drogowym";
 • przestrzeganie poleceń Organizatora oraz Gospodarza obiektu;
 • zapoznanie się z regulaminem I potwierdzenie własnoręcznym podpisem na liście uczestników imprezy.

 

"Ośka" i "Bystry"