Spotkanie aktywu turystyki kolarskiej woj. śląskiego w Spytkowicach k. Andrychowa

Rechtór

15.02.2020 r.

 

Spotkanie aktywu turystyki kolarskiej woj. śląskiego
w Spytkowicach k. Andrychowa

 

Na wstępie należy zaznaczyć, że jak długo istnieje Rada Regionalna Turystyki Kolarskiej woj. Śląskiego chyba mało kto słyszał, że w Andrychowie istnieje turystyka kolarska zorganizowana pod znakiem PTTK. Następnie należy wiedzieć, że nasz gospodarz jest drugim po Chrzanowie klubem z woj. małopolskiego, który złożył akces współpracy z Radą. A stało się to we wrześniu ub. roku.

Z taką, raczej fragmentaryczną wiedzą kilkudziesięciu przedstawicieli śląskich klubów kolarskich, w tym 5 Ondraszków pojawiło się w Ośrodku Sportów Konnych "Hubertus" w Sułkowicach koło Andrychowa. I od razu trzeba napisać, że przeżyliśmy niejedno pozytywne zaskoczenie.

Zebranych powitał burmistrz Andrychowa, który przedstawił dokonania i plany miasta w zakresie infrastruktury rowerowej oraz zaprosił do rowerowych peregrynacji po okolicy. Teren położony pomiędzy Oświęcimiem, Wadowicami i Kętami pozostaje dla większości z nas na razie nieodkryty, więc warto to zmienić. Następnie głos zabrał szef miejscowego Oddziału PTTK, który przybliżył historię Oddziału oraz miejscowego Klubu Turystyki Kolarskiej "Andrower". A powstał całkiem niedawno, bo w roku 2013, liczy ok. 15 członków, w tym 3 p.t.kol, i już ma na swoim koncie spore dokonania oraz sukcesy. Najwięcej współpracuje z środowiskiem turystów kolarzy z sąsiednich Wadowic.

W części informacyjnej Marek Koba szef Rady i przewodniczący Kom. Tur. Kol. ZG PTTK przedstawił działania Komisji, terminy i szczegóły najbliższych zlotów. Na temat UETC wypowiedział się wiceprezydent tej organizacji Staszek Karuga. Następnie przedstawiciele klubów omówili własne propozycje wypraw oraz nowo ustanowione odznaki turystyki kwalifikowanej. W tym kontekście głos zabrał również "Rechtór" promując świeżą inicjatywę klubu tj. odznakę "Rowerem Dookoła Księstwa Cieszyńskiego", po czym rozdano cały posiadany zapas regulaminów odznaki. Druga część wypowiedzi dotyczyła odkurzenia propozycji zorganizowania kolejnego zlotu p.t.kol. w oparciu o bazę noclegową w Zembrzycach, o czym była już mowa parę lat temu na spotkaniu aktywu w Tychach. Zembrzyce położone są niedaleko od Andrychowa, tak więc organizacja rajdu również może mieć oparcie w miejscowych działaczach, co nadaje sprawie zupełnie nowy wymiar. Temat wzbudził zainteresowanie, więc zobaczymy jak się potoczy.

Po zakończeniu obrad organizatorzy zaprosili nas do podstawionych autokarów(!) i pojechaliśmy na krótką wycieczkę do miejscowości Osiek. I znów należy sobie uzmysłowić, że jest to debiut w historii spotkań aktywu w ramach Rady.

W tej ciekawej wsi dane nam było najpierw zwiedzić późnogotycki kościół drewniany pw. św. Andrzeja. Bardzo malowniczo położony na wysokiej skarpie kościół, choć nie jest użytkowany od pocz. XX w. zachował się z niezmienionej postaci, zachwycając barokowym wyposażeniem.

We wsi znajduje się też przecudnej urody pałac Rudzińskich z unikalnymi mauretańskimi wnętrzami. W 2009 r. wrócił jednak do swoich dawnych właścicieli i jako własność prywatna nie jest udostępniony dla zwiedzania.

Następnie byliśmy gośćmi w miejscowej Izbie Regionalnej. Oprowadzał nas jej właściciel, a jednocześnie pasjonat lokalnej historii. Zbiory zajmują sporej wielkości budynek oraz parę przybudówek i chyba nie ma dziedziny, która nie byłaby tam reprezentowana. Każdy skrawek powierzchni podłogi, ścian i czasem sufitu był zajęty przez masę przedmiotów o różnym przeznaczeniu - od lufy armatniej po religijne obrazy. Wyszliśmy dosłownie przytłoczeni masą wszelakiego dobra. A przy tym jeszcze najedzeni, bowiem poczęstowano nas kiełbaskami z rusztu z herbatą oraz z siateczkami w rękach, zawierającymi reklamowe foldery o Osieku i okolicy.

W drodze powrotnej Marek Koba dziękując za tak wspaniałą organizację spotkania powiedział, że mocno podniesiono poprzeczkę dla następnych organizatorów. I jest to święta prawda.

 

[GALERIA ZDJĘĆ - "Rechtór"]

 

"Rechtór" - Zbyś