Festiwal Organizacji Pozarządowych "Cieszyński Przekładaniec"

Olo

3.09.2023 r.

 

Festiwal Organizacji Pozarządowych "Cieszyński Przekładaniec"

 

Na odnowionym cieszyńskim rynku od 1-3 września 2023 r. odbył się kolejny Festiwal Organizacji Pozarządowych "Przekładaniec Cieszyński". W ubiegłym roku ze względu na niekorzystny dla nas termin nie wzięliśmy w tym udziału. Tego roku sytuacja znów mogła się powtórzyć, gdyż na zebraniu zarządu klubu zwołanego w trybie pilnym, nie zapadła pozytywna decyzja w tej sprawie. W tej sytuacji postanowiłem wziąć spawy w swoje ręce i po kilku rozmowach telefonicznych, korzystając z wolnego stanowiska wystawienniczego w niedzielę, zdecydowałem promować klub, aby zaprezentować nasze dokonania, a jednocześnie zachęcić miłośników roweru do skorzystania z naszej oferty. Może uda się też pozyskać nowych członków, bowiem młodych ludzi jakoś nie widać, a czas płynie i wszyscy posuwamy się w latkach. Do realizacji tego zadania przystąpili czterej młodsi stażem Ondraszki - muszkieterowie: Olo jako przywódca D'Artagnan i trzej jego kompani: Mariusz, Łukasz i Benek jako Atos, Portos i Aramis. Wspólnymi siłami w niedzielny poranek rozpoczęliśmy znosić rowery, kroniki, plansze, puchary, banery oraz inne gadżety, tworząc całkiem fajne stoisko promujące nasz klub. Efekty naszej pracy można było obejrzeć między 10.00 a 16.00, a dla tych co się nie udało tego uczynić zamieszczam kilka fotek. Zainteresowanie było całkiem spore, gdyż co chwilę zatrzymywali się u nas jacyś kolarze, jak i całe rodziny. Odwiedzili nas m.in. rowerzyści z Częstochowy, Żor, Radlina i Jastrzębia Zdroju, a także - co było dla nas miłym zaskoczeniem nawet z Łodzi. Podczas prezentacji można było otrzymać drobne gadżety: odblaski na rower z naszym logiem, chusty z rodzinnego rajdu rowerowego, a także książki o historii klubu wydane na 40 i 50 lat Ondraszka i 100-lecia Oddziału PTTK "Beskid Śląski" w Cieszynie. Główną atrakcją stoiska był zabytkowy przedwojenny rower pierwszego prezesa i założyciela klubu, niestety już nie żyjącego "Szeryfa" Władysława Sosny, który na nim przejechał wiele tysięcy kilometrów. Szlaki jego rowerowych podróży można było prześledzić na wystawionej mapie. Grupa rowerowych pasjonatów z "Szeryfem" na czele w roku 1966 założyła nasz Turystyczny Klub Kolarski PTTK "Ondraszek", a więc w tym roku obchodzimy już 57 rok jego istnienia. Klub aktualnie liczy ok.70 członków w tym blisko 20 przodowników turystyki kolarskiej, którzy organizują jednodniowe wycieczki rowerowe i inne przedsięwzięcia takie jak rajdy rodzinne, rajdy dla dzieci oraz cykliczne imprezy np. jajecznica zielonoświątkowa, rozpoczęcie i zakończenie sezonu, rajd do źródła i ujścia Olzy, wigilijka czy noworoczny spacer rowerowy. Klub bierze również udział w ogólnopolskich zlotach przodownickich i centralnych w Polsce a także zagranicznych w ramach UETC. Zarówno klub, jak i poszczególni członkowie wiele razy zostali nagrodzeni za swoją działalność turystyczno-krajoznawczą, i to nie tylko w regionie, ale również na szczeblu wojewódzkim oraz centralnym. I to właśnie staraliśmy się pokazać i opowiedzieć odwiedzającym nasze stoisko.

Podsumowując te niedzielne spotkania i możliwość propagowania turystyki kolarskiej i klubu serdecznie zapraszamy miłośników wycieczek rowerowych do skorzystania z naszych propozycji i udziału w wycieczkach nawet całymi rodzinami.

Wg nas z rowerowego siodełka najlepiej można zwiedzać piękną Polskę, spotkać i poznać wspaniałych ludzi oraz dowiedzieć się sporo historii zarówno naszego regionu jak i odległych zakątków Polski czy innych krajów. Dziękując kolegom za współorganizację stoiska i promowanie naszego klubu, w imieniu wszystkich Ondraszków i mojej skromnej osoby serdecznie Was zapraszam do wspólnego "rowerowania".

Z nami Ondraszkami warto jeździć, więc do zobaczenia na trasach!

 

Aleksander Sorkowicz - Olo