Aktualności

Na Rowerze i pod Żaglami, Zarzecze 27 - 28.06.2020 r.

Rechtór

27-28.06.2020 r.

 

Na Rowerze i pod Żaglami
OTWARCIE 54 SEZONU KOLARSKIEGO
Zarzecze 27-28.06.2020r.

 

Kiedy pod koniec ubiegłego roku układaliśmy plan turystycznej aktywności Ondraszka na rok 2020, nikt z nas nie przypuszczał, że pierwszą i na długi czas ostatnią wycieczką z kalendarzowych propozycji był... Noworoczny spacer rowerowy. Ogólnoświatowe problemy z wirusem zamieszały też i w ondraszkowym ogródku, więc po kolei wszystkie propozycje byliśmy zmuszeni odwoływać. Ostatecznie (nomen-omen !!) poz. 13 doczekała się swojej realizacji. Tak więc cz. III cyklu wycieczek "Na rowerze i pod żaglami" automatycznie stała się pierwszą zrealizowaną kalendarzową propozycją klubu po ustalonej dacie otwarcia sezonu, czyli de facto 54 SEZON KOLARSKI OTWARTO NAD JEZIOREM ŻYWIECKIM.

Stało się to w ośrodku żeglarskim "Perkoz" znanym z poprzednich spotkań z tego cyklu. W tym historycznym momencie, nie mającym precedensu w całej Ondraszkowej historii udział wzięli: Ośka i Bystry - szefowie wyprawy, Olo, Gwarek, Afi i Rechtór, Śmig i gitarzysta Józio. W tym składzie spotkaliśmy się już w piątek 26.06. wieczorem, przy inauguracyjnym ognisku szlifując nasze piosenkarskie umiejętności. Oprócz Józika na gitarze akompaniował na przy tym deszcz. Na szczęście ognisko miało własny daszek, więc deszcz specjalnie nam nie przeszkadzał. Około północy my skończyliśmy, a deszcz wręcz przeciwnie. W towarzystwie piorunów i grzmotów ściana wody z krótkimi przerwami tak waliła o wątłe daszki naszych domków, że mieliśmy obawy, że w końcu z nich wypłyniemy. Uspokoiło się dopiero nad ranem. Sobota okazała się prawdziwym oknem pogodowym. Do towarzystwa w międzyczasie dołączyli Jakub (z Łodzi) i Mariusz (z Gliwic) obaj żeglarze, więc zajęli się ochędożeniem naszej żaglówki. Ośka i Bystry na porannej odprawie ujawnili cel dzisiejszej rowerowej części wyprawy. Była to Góra Matyska, gdzie w Roku Milenijnym wybudowano monumentalną Drogę Krzyżową. Wskoczyliśmy zatem na rowery i ochoczo pomknęliśmy w kierunku Lipowej. Aby tam dojechać musieliśmy się jednak nieźle napocić, gdyż miejscowość ta leży na sporym wzniesieniu opodal Skrzycznego. Zasapani dojechaliśmy do centrum. Po kawowej przerwie w miejscowej gospodzie ruszyliśmy do wsi Radziechowy, gdzie pierwszą Stację "Sąd Piłata" napotkaliśmy już bezpośrednio przy drodze. Stąd na szczyt góry było jeszcze ok.1 km. Jadąc i idąc na przemian napotykaliśmy kolejne Stacje. Trzeba przyznać, że postaci w nich, o nadnaturalnej wielkości zostały bardzo sugestywnie przedstawione. Dotarliśmy w końcu na szczyt przyozdobiony ogromnym, kilkunastometrowym krzyżem, a nagrodą był wspaniały dookolny widok na całą kotlinę żywiecką obramowaną górskimi szczytami, z których wyróżniała się w oddali dostojna sylweta Babiej Góry. Na horyzoncie widać było też i zalew żywiecki, gdzie musimy wrócić. Droga powrotna była wielką przyjemnością, bowiem aż do Wieprza prowadziła z górki. Po obiadowej przerwie w przydrożnym barze przez Żywiec i Pietrzykowice wróciliśmy do bazy. "Na rowerze" już było, więc teraz przyszedł czas na "pod żaglami". Na żaglówkę, którą dowodził Jakub zaokrętowali się: Olo, Gwarek, Afi i Rechtór. Najważniejsza funkcja po kapitanie przypadła Afi, która jak chwyciła rumpel od steru, do końca rejsu go nie wypuściła, odkrywając w sobie nieodkryty dotychczas talent. Wiatr dmuchał dość mocno, więc uwijaliśmy się mocno ciągnąc "te wszystkie sznurki od tych szmat". Opłynęliśmy akwen dookoła, niestety potem, prawie na środku jeziora wiatr "zdechł". Aby dopłynąć od przystani było trzeba się chwycić za pagaje, w czym z kolei utalentowanym okazał się Olo.

Podsumowanie tego pełnego wrażeń dnia odbyło się na wieczornym ognisku. Akompaniament muzyczny też był rozbudowany, bowiem do gitarzysty Józika dołączył też Andrzej, a Gwarek przytaszczył nawet "keyborda". W takim zestawie daliśmy prawdziwy koncert pieśni "wszelijakich" (prawdopodobnie) wzbudzając podziw pozostałych mieszkańców ośrodka. A, że wtedy czas płynie szybko, więc nie wiedzieć kiedy zrobiło się późno - lub wcześnie, zależy jak na to spojrzeć. Na zakończenie, już nad ranem przysłano nam następną porcję deszczu w akompaniamencie piorunów, czego jednak nie wszystkim dane już było usłyszeć. Za to niedzielny poranek przywitał nas piękną pogodą. Niedziela to już czas powrotów, więc po śniadaniu cześć ekipy zajęła się pakowaniem, ale druga cześć, korzystając z możliwości powtórzyła jeszcze udany rejs z dnia wczorajszego.

Należy stwierdzić, że choć długo czekaliśmy aby sezon otworzyć, było warto bowiem była to impreza nad wyraz udana, w czym duża zasługa prowadzących. I oby tak dalej!

 

[GALERIA ZDJĘĆ - Rechtór]

 

Rechtór-Zbyś

Regulamin Odznaki "Rowerem Dookoła Księstwa Cieszyńskiego"

Administrator

 

Regulamin Odznaki
"Rowerem Dookoła Księstwa Cieszyńskiego"

dookola ksiestwa cieszynskiego

 

  1. Odznaka została ustanowiona przez Turystyczny Klub Kolarski PTTK "Ondraszek" w Cieszynie (zwanym dalej Ustanawiający), za aprobatą macierzystego Oddziału PTTK "Beskid Śląski" w Cieszynie oraz przy wsparciu Powiatu Cieszyńskiego.
  2. Odznaka została ustanowiona dla uczczenia 730-lecia powstania Księstwa Cieszyńskiego w granicach historycznych oraz 110-lecia działalności polskiej turystyki zorganizowanej na Śląsku Cieszyńskim.
  3. Celem ustanowienia odznaki jest:
   • dla mieszkańców Śląska Cieszyńskiego: upowszechnienie wiedzy o swojej Małej Ojczyźnie,
   • dla turystów: upowszechnienie turystyki rowerowej jako formy rozwijania zainteresowań krajoznawczych,
   • dla wszystkich żądnych wiedzy: odkrywanie walorów krajoznawczych Śląska Cieszyńskiego.
  4. Odznaka jest jednostopniowa.
  5. Zdobycie odznaki polega na rowerowych odwiedzinach miejscowości położonych na granicy Śląska Cieszyńskiego należących do kanonu odznaki. Historyczne granice księstwa we władaniu Cieszyńskich Piastów określają następujące miejscowości:

   

  1. Cieszyn (stolica dawnego księstwa)
  2. Zebrzydowice
  3. Marklowice Dolne
  4. Prstna
  5. Petrovice k/Karviny
  6. Zavada
  7. Veřnovice
  8. Šonychel
  9. Bohumin
  10. Pudlov
  11. Hrušov
  12. Ostrava
  13. Ostrava
  14. Řepišče
  15. Leskovec
  16. Frydek Mistek
  17. Baška
  18. Pražmo
  19. Ostravice
  20. Stare Hamry
  21. Maly Polom
  22. Velky Polom
  23. Mosty k/Jabłonkowa
  24. Hrčawa
  25. Jaworzynka
  26. Koniaków
  27. Wisła Czarne
  28. Bystra
  29. Mikuszowice
  30. Bielsko-Biała
  31. Komorowice
  32. Czechowice-Dziedzice
  33. Zabrzeg
  34. Zarzecze
  35. Strumień
  36. Zbytków

   

  linia wyznaczona przez w/w miejscowości liczy łącznie ok. 400 km.

  1. W miejscowościach należących do kanonu odznaki należy potwierdzić swoją obecność. Potwierdzenie odbywa się poprzez odciśnięcie pieczęci z nazwą miejscowości w treści, w niniejszej książeczce, w miejscu do tego przeznaczonym. Możliwe jest również potwierdzenie obecności w formie zdjęcia "selfie" z tablicą na której widnieje nazwa miejscowości, które można umieścić we własnej kronice.
  2. Nie określa się czasu zdobywania, a trasy pomiędzy wskazanymi w kanonie miejscowościami są dowolne, lecz długość jednorazowo pokonywanej trasy powinna wynosić minimum 15 km. Odznaka będzie wydawana do wyczerpania jej zapasu. Odznakę można zdobywać równolegle do innych odznak turystyki kwalifikowanej, w tym do Kolarskiej Odznaki Turystycznej (KOT).
  3. Zdobywanie odznaki jest prowadzone na własny koszt, ryzyko i odpowiedzialność. Ustanawiający nie bierze odpowiedzialności za ewentualne zdarzenia w trakcie jej zdobywania, jak również szkody wyrządzone osobom trzecim przez zdobywającego odznakę.
  4. Odznaka jest zdobywana również na terenie Republiki Czeskiej, dlatego też należy się zapoznać i stosować obowiązujące tam przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów.
  5. Osoby niepełnoletnie mogą zdobywać odznakę wyłącznie pod opieką osób dorosłych.
  6. Odznaka może zostać przyznana przez Ustanawiającego honorowo instytucjom i osobom szczególnie zasłużonym w upowszechnianiu kultury materialnej Śląska Cieszyńskiego.
  7. Weryfikację prowadzi, książeczki i odznaki nieodpłatnie wydaje Ustanawiający. Książeczkę można odebrać w godz. urzędowania Oddziału PTTK "Beskid Śląski" w Cieszynie ul. Głęboka 56, 43-400 Cieszyn, bądź przesyłką pocztową załączając do wniosku zaadresowaną kopertę zwrotną (zalecana z folią bąbelkową) z dopiskiem TKK PTTK Ondraszek, z opłatą jak za przesyłkę poleconą. Do wniosku należy dołączyć swój adres e-mailowy lub/i nr telefonu do kontaktu. W celu otrzymania odznaki po spełnieniu warunków regulaminowych należy postąpić analogicznie. Ustanawiający nie bierze odpowiedzialności za straty mogące nastąpić w obiegu pocztowym.
  8. Zweryfikowana książeczka jest podstawą upoważniającą Ustanawiającego do wydania odznaki.
  9. Odbierając książeczkę zdobywający odznakę wyraża zgodę na zbieranie i przetwarzanie danych osobowych w zakresie niezbędnym do prowadzenia ewidencji związanej z odznaką.
  10. Interpretacja niniejszego regulaminu należy wyłącznie do Ustanawiającego.
  11. Pomysłodawcami ustanowienia odznaki są członkowie Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK "Ondraszek" i Przodownicy Turystyki Kolarskiej PTTK: Aleksander Sorkowicz "Olo" (pomysł), Zbigniew Pawlik "Rechtór" (tekst), Zarząd klubu (opracowanie).

   

  ŻYCZYMY WIELU WSPANIAŁYCH PRZYGÓD NA TRASACH

  KOMUNIKAT - SEZON 2020

  Administrator

   NAGLOWEK PISMA ONDRASZKACieszyn 25.05.2020r.

   

  HEJ !! ONDRASZKI, CZŁONKOWIE KOŁA PTTK NR 8
  ORAZ SYMPATYCY KLUBU

   

  Kiedy u progu Nowego Roku 2020 roku składaliśmy sobie życzenia wielu wspaniałych przygód na szlakach 54 sezonu kolarskiego, nikt z nas nie przypuszczał, że pierwszy rowerowy spacer klubowy w pierwszym dniu stycznia, będzie zarazem ostatnim na najbliższe pół roku.

  Późniejsze wydarzenia związane z COVID 19 oraz zamrożenie wszelkiej turystycznej aktywności zamroziło też skutecznie PTTK, w tym i naszego Ondraszka.

  To, że nie odbyła się dotychczas żadna z przewidywanych propozycji w naszym kalendarzu pewnie nikogo nie zdziwiła. Od Komisji Turystyki Kolarskiej ZGPTTK wiemy również, że odwołano organizację wszystkich imprez centralnych, w tym zlot p.t.kol. w Chmielnie, CZK w Rzepinie oraz zlot UETC w Banja Luce (ten przeniesiono na rok 2022).

  W dniu 21.05.2020r., zachowując środki ostrożności, zebrał się Zarząd Klubu, aby zastanowić się nad sytuacją i spróbować przewidzieć najbliższą przyszłość naszej turystycznej aktywności.

  Oto co udało się nam ustalić:

  1. Pierwsza wycieczka jaka będzie organizowana w ramach kalendarium 54 sezonu jest poz.13 "Na rowerze i pod żaglami". "Ośka" i "Bystry" zarezerwowali 12 miejsc w domkach nad jeziorem żywieckim. Zainteresowani wyjazdem powinni zgłosić się u "Ośki" na adres e-mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., aby dowiedzieć się szczegółów.
  2. Włodek Nowak zaprasza na wyprawę z poz.15 "Z rowerową wizytą u sąsiadów" przewidzianą na 21.07.2020r.
  3. Barbara Toman "Apannaczi" oraz Andrzej Słota "Jędruś" przygotowują wycieczkę w Karkonosze (poz.18).
  4. Co do pozostałych wypraw w przewidzianych terminach, to mając nadzieję na optymistyczny rozwój sytuacji epidemiologicznej prosimy prowadzących, aby przygotowywali swoje propozycje zgodnie z kalendarzem, a tych których wycieczki wypadły, o zagospodarowanie w miarę możliwości uwolnionych terminów. Oczywiście wyprawy się odbędą, o ile będzie to możliwe, co ogłosimy na stronie internetowej.
  5. pomimo zamrożenia aktywności kolarskiej klub nie zawiesił działalności. W tym czasie twórczo rozwinął myśl rzuconą przez Aleksandra Sorkowicza "Olo" dotyczącą ustanowienia regionalnej odznaki kolarskiej, i przyjętą do realizacji na ostatnim zebraniu sprawozdawczym. W wyniku szeregu intensywnych konsultacji Starostwo Powiatowe w Cieszynie wsparło naszą inicjatywę i niebawem Odznaka pn. "Rowerem Dookoła Śląska Cieszyńskiego" wraz z książeczką potwierdzeń będzie gotowa. Co więcej, książeczka i odznaka będzie wydawana nieodpłatnie!, a klub w ramach promocji dołoży również specjalną naklejkę. Warto więc już tak planować indywidualne wyprawy, aby zdobyć odznakę zwłaszcza, że jej ilość jest limitowana. Szczegółowy - zmieniony regulamin zamieścimy na stronach internetowych.
  6. mając na uwadze rozwój pandemii i sytuacji nie mającej precedensu w dotychczasowej historii klubu postanowiono w tym roku nie podsumowywać konkursu na najaktywniejszego turystę kolarza sezonu. Tegoroczna punktacja zostanie przeniesiona na rok przyszły i podsumowanie będzie obejmować 54 i 55 sezon kolarski łącznie.

  Mamy nadzieję, że pomimo braku wspólnych klubowych wypraw Wasze "bicykle" nie stoją zapomniane w kącie, a kiedy sytuacja na to pozwoli, znów spotkamy się na ondraszkowych szlakach.

   

  Zarząd Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK "Ondraszek" i Koła PTTK nr 8

  INFORMACJA - KORONAWIRUS

  Administrator

  W zawiązku z zaistniałą sytuacją (koronawirus), wszystkie imprezy z naszego kalendarza ulegaja zawieszeniu do odwołania.

  Administrator