Aktualności

INFORMACJA - KORONAWIRUS

Administrator

W zawiązku z zaistniałą sytuacją (koronawirus), wszystkie imprezy z naszego kalendarza ulegaja zawieszeniu do odwołania.

Administrator

Informacja

Administrator

INFORMACJA

W związku z sytuacją epidemiologiczną Oddział PTTK "Beskid Śląski" w Cieszynie zostaje zamknięty do odwołania. W sprawach nagłych można się kontaktować z prezesami oszczególnych  kół PTTK wg właściwości.

Koło nr 8, TKK "Ondraszek" - Zbyszek Pawlik  33/8515298 kom.783499837.

Zarząd Oddział PTTK "Beskid Śląski" w Cieszynie

Regulamin Odznaki Turystyki Kolarskiej "Rowerem Dookoła Księstwa Cieszyńskiego"

Administrator

logo tkk ondraszek 140x140pttk

 KsiestwoCieszynskieMapka

   

Regulamin Odznaki Turystyki Kolarskiej
"Rowerem Dookoła Księstwa Cieszyńskiego"

 

Był rok 1290. W wyniku rozbicia dzielnicowego Królestwo Polskie zostało podzielone na szereg księstw. Wtedy powstało m.in. Księstwo opolsko-raciborskie, którym władał Władysław Opolczyk. Księstwo to z kolei podzielił pomiędzy dwóch synów wówczas książę Mieszko I zwany później Cieszyńskim objął we władanie rozległą krainę położoną między rzekami Ostrawicą na zachodzie a Skawiną na wschodzie. Na stolicę księstwa obrał Cieszyn, a nowo powstałe Księstwo Cieszyńskie było siedzibą dynastii Piastów Cieszyńskich na następne 400 lat. Aby zapewnić samodzielny byt Księstwu położonemu na pograniczu interesów Królestwa Polskiego i Korony Czeskiej, książę Kazimierz I w 1327r. złożył hołd lenny królowi czeskiemu Janowi Luksemburczykowi, tym samym Księstwo stało się zależne od czeskich królów, choć z szeroką autonomią. Miało to w przyszłości brzemienne skutki. W 1653r. zmarla Elżbieta Lukrecja, tym samym linia Piastów Cieszyńskich wygasła i Księstwo jako lenno koronne znalazło się pod rządami dynastii austriackich Habsburgów, wówczas już panujących w Czechach. Ostatni nominalny Książę Cieszyński Fryderyk Habsburg został pozbawiony swoich prerogatyw przez odrodzoną Rzeczpospolitą. W wyniku działań zbrojnych z 1919r. a następnie rokowań międzynarodowych dnia 28 lipca 1920r. granica państwowa podzieliła tereny dawnego Księstwa pomiędzy Polskę i Czechosłowację. Pomimo setek lat używania języka czeskiego i niemieckiego jako urzędowego mieszkańcy w większości nadal posługiwali się językiem polskim. Wg spisu narodowościowego w 1910r. było ich aż 55%, co było też efektem obrony swojej tożsamości. Między innymi w tym celu nasi przodkowie w 1910r. założyli Polskie Towarzystwo Turystyczne "Beskid", który po kilkukrotnych przekształceniach przetrwał do czasów współczesnych. Jego kontynuatorem od 1950 r. jest Oddział PTTK "Beskid Śląski" w Cieszynie.

Uzasadnienie:

W jubileusz 730-lecia powstania Księstwa Cieszyńskiego oraz 110-lecia działalności polskiej turystyki zorganizowanej Turystyczny Klub Kolarski "Ondraszek", z upoważnienia Oddziału PTTK "Beskid Śląski" w Cieszynie ustanawia regionalną Odznakę Turystyki Kwalifikowanej "Rowerem Dookoła Księstwa Cieszyńskiego".

Cele:

 • dla mieszkańców Śląska Cieszyńskiego - upowszechnienie wiedzy o swojej Małej Ojczyźnie,
 • dla turystów - upowszechnienie turystyki rowerowej jako formy rozwijania zainteresowań krajoznawczych,
 • dla wszystkich żądnych wiedzy - odkrywanie regionalnych walorów krajoznawczych Śląska Cieszyńskiego i przyległych regionów.

Miejscowości położone na historycznej granicy Księstwa Cieszyńskiego:

 1. Cieszyn
 2. Zebrzydowice
 3. Marklowice Dolne
 4. Prstna
 5. Petrovice k/Karviny
 6. Zavada
 7. Weřnovice
 8. Šonychel
 9. Bohumin
 10. Pudlov
 11. Hrušov
 12. Ostrava
 13. Ostrava Kunčice
 14. Řepišče
 15. Leskovec
 16. Frydek Mistek
 17. Baška
 18. Pražmo
 19. Malenovice
 20. Nova Ves
 21. Stare Hamry
 22. Maly Polom
 23. Velky Polom
 24. Mosty k/Jabłonkowa
 25. Hrčawa
 26. Jaworzynka
 27. Koniaków
 28. Wisła Czarne
 29. Bystra
 30. Mikuszowice
 31. Bielsko-Biała
 32. Komorowice
 33. Czechowice-Dziedzice
 34. Zabrzeg
 35. Zarzecze
 36. Strumień
 37. Zbytków

 

Łącznie ok.400 km.

Zasady zdobywania:

Miejscowości stanowiące kanon odznaki są wyróżnione ( załącznik karta obowiązkowych miejscowości *.doc ) i tam należy potwierdzić swoją obecność. Potwierdzenie odbywa się poprzez odciśnięcie pieczęci, koniecznie z nazwą miejscowości w treści. Pieczęć należy umieścić w karcie potwierdzeń w miejscu do tego przeznaczonym. Możliwe jest również potwierdzenie obecności w formie "selfie" z nazwą miejscowości, umieszczonego we własnej kronice.

Trasy pomiędzy wskazanymi w kanonie miejscowościami są dowolne, nie określa się również okresu zdobywania. Odznaka będzie jednak wydawana wyłącznie do wyczerpania zapasu. Odznakę można zdobywać równolegle do Kolarskiej Odznaki Turystycznej (KOT), stąd długość jednorazowo pokonywanych odcinków tras powinna wynosić min. 15 km.

Zdobywanie odznaki jest prowadzone na własne ryzyko i odpowiedzialność. Ustanawiający nie bierze odpowiedzialności za ewentualne zdarzenia w trakcie jej zdobywania.

Z uwagi na fakt, że odznaka jest zdobywana również na terenie Czech, należy zapoznać się i stosować przepisy ruchu drogowego tam obowiązujące.

Osoby niepełnoletnie zdobywają odznakę wyłącznie pod opieka osób dorosłych.

Interpretacja niniejszego regulaminu należy wyłącznie do Ustanawiającego.

Weryfikację prowadzi i odznaki odpłatnie wydaje Oddział PTTK "Beskid Śląski" w Cieszynie, Turystyczny Klub Kolarski "Ondraszek" ul. Głęboka 56, 43-400 Cieszyn.

 

 

 

ŻYCZYMY WIELU WSPANIAŁYCH PRZYGÓD NA TRASIE

Ondraszków udział w 44 Biegu Piastów

Czorno

27.02.- 1.03.2020 r.

 

Ondraszków udział w 44 Biegu Piastów

 

W ostatnich dniach lutego miały miejsce różne biegi narciarskie w ramach 44. już imprezy Bieg Piastów, organizowanej w Jakuszycach koło Szklarskiej Poręby. W tym roku postanowili wziąć w nich udział troje członków TKK Ondraszek: Basia Toman "Apanaczi", Marian Wlach "Unisono" i Andrzej Słota "Jędruś" oraz częsty uczestnik rajdów Ondraszkowych, członek PTTK, przewodnik - Staszek Pawlik.

Wraz z dwojgiem kibiców i jednocześnie członków obsługi technicznej: Alą Wlach (która tekst ten popełnia niniejszym) i Andrzejem Hałczyńskim przybyliśmy wieczorem w środę, 26 lutego br., w tym celu do Jakuszyc, a właściwie do Harrachowa, gdzie wynajęliśmy kwaterę. Tak, u tego samego Pana Jandy, u którego nocowaliśmy w ubiegłym roku, rozpoczynając rajd wzdłuż Jizery. Następnego dnia w/w czwórka zarejestrowała swój zgłoszony wcześniej udział w biegach. Po południu już na istniejących w Harrachowie tzw. "stopach pro bieżkarzy" trochę trenowaliśmy biegi, nie wyłączając obsługi technicznej. Za to Basia i Andrzej wybrali zjazdy z Diabelskiej Góry. Był to plan B, ponieważ pierwotny – zjazdy na stoku Lolobrygida w Szklarskiej Porębie spaliły na panewce z powodu nieprzygotowanego stoku a i wiatru, który spowodował decyzję zarządcy stoku o unieruchomieniu wyciągu krzesełkowego.

W piątek, 28 lutego nastąpił dzień prawdy. Wstaliśmy skoro świt (no, może nie tak do końca), bez względu na trwające w przeddzień śpiewy w akompaniamencie Andrzejowej gitary, zjedliśmy lekkie śniadanie i wyruszyliśmy do Jakuszyc. Już o 9.00 rozpoczynał się bowiem pierwszy tego dnia bieg, na 6 km stylem klasycznym, a w nim startowali Basia, Staszek i Marian. W jeszcze wczoraj po południu sennych Jakuszycach zastaliśmy mnóstwo ludzi: zawodników i ich rodziny, kibiców, organizatorów, reporterów i fotografów, stoiska i namioty sponsorów. I pełno samochodów, musieliśmy więc zaparkować dość daleko od miejsca startu. Gdy tam dotarliśmy, było już wielu zawodników, bardziej lub mniej się rozgrzewających. Dopisała też pogoda, bo w ostatnich dniach spadł (i padał każdego dnia, gdy tam byliśmy) śnieg, tory były świeżo wyratrakowane. Wszystkich uczestników organizatorzy podzielili na cztery grupy, po 200 osób w pierwszych trzech i tzw. resztę w ostatniej, czwartej grupie, od deklarujących duży stopień znajomości rzeczy zaczynając. Bieg ukończyło 706 startujących, ale musiało dość dużo osób zgłoszonych wcześniej nie stanąć na starcie lub biegu nie ukończyć, bo numery startowe "naszych" były znacznie wyższe – np. 787 miał Marian. Ale to nie miało znaczenia.

Poszczególne grupy startowały co 3 (jeżeli dobrze pamiętam) minuty. Gdy dotarłam na metę, już dobiegali tam zwycięzcy biegu (!) - pierwszy po 23 minutach. Fajnie było obserwować zacięcie finiszujących biegaczy: gdy było ich kilkoro naraz, to nawet w ogóle 150., ale najszybszy z tej grupy, krzyczał "pierwszy". Zaraz za metą wolontariusze zakładali wszystkim medale na szyje, były foliowe "koce" oraz ciepłe napoje. "Nasi" zajęli następujące miejsca: Staszek Pawlik - 351., Marian Wlach - 391., a Basia Toman - 604. Ale zwycięzcami byli i tak naprawdę się czuli wszyscy. Za dużo czasu wolnego nie mieliśmy, bo o 12.00 rozpoczynał się bieg na 30 km stylem wolnym, a do niego zgłosił się Andrzej Słota, oraz jeszcze dwoje zaprzyjaźnionych i mieszkających z nami Słowaków, Ivanka i Laco. Wszyscy dopingowaliśmy Ich na starcie, potem coś przekąsiliśmy w restauracji Bombaj, a jeszcze później zajęliśmy miejsca na mecie w oczekiwaniu na zawodników. I wreszcie nadbiegli, bardzo widowiskowym ale i trudnym krokiem łyżwowym. Przybiegł też i zmieścił się w ustalonym limicie i Andrzej, którego podziwiamy za fakt ukończenia tego, naszym zdaniem trudnego dla amatorów dystansu (choć w sobotę była nawet "pięćdziesiątka"!).

W sobotę za to, już rekreacyjnie, wyruszyliśmy na biegówkach wprost spod naszej kwatery na 9-kilometrową trasę pnącą się łagodnie wzdłuż rzeki Mumlavka do schroniska Vosecka Bouda. Pogoda była w sam raz, nie za ciepło, śnieg bardzo dobry. Ja, no cóż, najpierw biegłam i to pierwsza, potem sunęłam po śniegu i wszyscy mnie wyprzedzili, a potem już tylko szłam, choć na biegówkach. Skutkiem tego dotarłam do schroniska ostatnia z ekipy. Gdy po odpoczynku i posiłku ruszaliśmy z powrotem, pogoda odmieniła się diametralnie – na górze była mgła, słaba widoczność i wiał wiatr, jednak im niżej, tym było lepiej. My z Marianem startnęliśmy na końcu, on zaraz przewrócił się tak pechowo, że… w obu butach zelówki do połowy oderwały się i o dalszej jeździe w tych warunkach nie było mowy. Gdy jednak zeszliśmy do tzw. rozcesti przy Krakonoskiej Boudzie i spadek ścieżki zmniejszył się, Marian postanowił jednak zjeżdżać – przypiął narty i pojechał. Ja zrobiłam to samo, jednak dużo wolniej. Wg Jego relacji po drodze jeszcze raz przewrócił się, jacyś niemieccy turyści pomagali mu odpiąć narty, które jednak powstawszy znów przypiął i już bez przeszkód dojechał do kwatery. Ja też po czasie tam dotarłam – zastałam już tam wszystkich. Byłam padnięta, dopiero wieczorem doszlusowałam do śpiewającej grupy.

W niedzielę tuż pośniadaniu spakowaliśmy się i ruszyli w stronę domu. Zatrzymaliśmy się jednak w Jakuszycach, bo tu zaczynał się ostatni w tym roku bieg - na 25 km, a w nim zapowiadany udział Justyny Kowalczyk. Ponadto zdobywcy medali chcieli jeszcze raz sfotografować się z nimi na tle dekoracji z imprezy. Ustawiliśmy się tuż przy linii startu i obserwowaliśmy pierwszą grupę z 2000 startujących (!), bo w niej oczywiście byli ci najszybsi i roztrenowywali się profesjonalnie, a my rozglądaliśmy się za Justyną. Tymczasem tuż obok Mariana pojawiła się... Wicemarszałkini Sejmu, kandydująca na urząd Prezydenta RP - Pani Małgorzata Kidawa-Błońska. Przywitała się z nami (z wieloma innymi naturalnie również), zapewniliśmy ją, że Cieszyn za Nią stoi - staliśmy też tak dosłownie, co widać na jednym ze zdjęć. Dosłownie na minutę przed startem przemknęła obok nas Justyna Kowalczyk, oczywiście z numerem startowym 1, wszyscy ją focili i my też, po czym nastąpił start. My zrobiliśmy zaplanowane zdjęcia, zrobił nam je też reporter biegów i umieścił na stronie zawodów, po czym wróciliśmy do autokaru. Jeszcze później, bo już wieczorem, zadowolonych, chociaż trochę obolałych przywiózł nas Andrzej do Cieszyna.

Relację zdjęciową z opisanej imprezy załączam mając nadzieję, że chętnie będzie oglądana.

 

[GALERIA ZDJĘĆ - "Czorno" i "Unisono"]

 

"Czorno" i "Unisono"