VIII wyprawa do źródeł Olzy

Rechtór

28.06.2008

Już po raz ósmy na starcie w lasku miejskim w Jabłonkowie zebrało się ponad 80 turystów kolarzy z obu stron Olzy, aby wziąć udział w kolejnej edycji tej ciekawej wyprawy. Przybyli również główni animatorzy imprez turystycznych i kulturalnych na Zaolziu - prezes PZKO p. Zygmunt Stopa, pomysłodawca - "ojciec chrzestny" rajdów do źródła - p. Władysław Kristen oraz szef Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Sportowego "Beskid Śląski" w RCZ p. Władysław Janik oraz spore ekipy z PTTS-u (22 uczestników) i Ondraszka (19). Wszyscy cieszyli się z ładnej pieczęci okolicznościowej, plakietki samoprzylepnej, dyplomu pamiątkowego oraz świeżo wydanych przez "Euroregion" folderów krajoznawczych, które znaleźli w wydawanych świadczeniach.

Przed wyruszeniem na trasę podpisywano spisaną na wielkiej płachcie papieru dwujęzyczną żartobliwą deklarację: 
My uczestnicy wycieczki pt "Rowerem do źródeł Olzy" z własnej i nieprzymuszonej woli zobowiązujemy się:

 • zachować pogodę ducha, bez względu na przychylność aury, płeć, stan cywilny, stanowisko służbowe i ordery;
 • ponuraków i malkontentów - jako element nastrojowo nam obcy - zaliczyć do nieobecnych;
 • jako wybrańcy losu uczestniczymy w rajdzie i ślubujemy, że swą postawą i zachowaniem przestrzegać będziemy zasad "savoir vivre";
 • całym swym sercem i pogodą ducha współtworzyć będziemy wspaniałą atmosferę tej imprezy.

O godz. 1000 pozytywnie nastrojeni ślubowaniem, w wielobarwnym peletonie wyruszyliśmy pilotowani przez policyjny radiowóz oraz straż miejską. Trasa prowadziła tradycyjnie przez Piosek i Bukowiec. W Bukowcu wykorzystując most gospodarczy przekroczyliśmy granicę i ruszyliśmy w górę rzeki wspinając się na kolejne podjazdy. Peleton mocno się rozciągnął, lecz po przekroczeniu drogi Istebna - Wisła ponownie się uformowaliśmy i już w bardziej zwartej grupie, po pokonaniu ok.20km dojechaliśmy wzdłuż coraz to węższej rzeki aż do podnóża Gańczorki. Przedstawiciele miejscowej OSP zorganizowali tutaj parking rowerowy. Dalej powędrowaliśmy już piechotą ostro w górę do miejsca, gdzie wypływający spod wielkiego kamienia strumyczek stanowi uznany początek tej najpiękniejszej rzeki Śląska Cieszyńskiego. W trakcie spotkania przy źródle przekazałem sporo informacji krajoznawczych (które niebawem przydały się startującym w konkursie krajoznawczym), a W. Kristen opowiedział legendy i ciekawostki związane z rzeką. Wspólnie zaśpiewaliśmy beskidzkie pieśni, a hymn "Płyniesz Olzo...." pięknie w tym miejscu brzmiący rozległ się między gróniami.

Podziwiając przepiękne widoki w trakcie drogi powrotnej osiągnęliśmy niebawem metę rajdu zorganizowaną w "Barze nad Olzą" w Istebnej-Zaolziu. Gaździna uwinęła się z kiełbaską z grilla dla wszystkich i wkrótce przystąpiliśmy do przeprowadzenia konkursu krajoznawczego o Olzie. Należy zaznaczyć, że spotkanie na mecie mocno uatrakcyjnił występ góralskiej kapeli "Wałasi" Z. Wałacha, wraz z naszym - ondraszkowym improwizowanym chórkiem. Kulminacyjnym punktem programu, na który wszyscy czekali, było rozdanie nagród. Albumowe wydawnictwa ofiarowane przez Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regioanlnej "Olza" otrzymała najliczniejsza reprezentacja - PTTS "Beskid Śląski w RCZ. Nagrody otrzymali również seniorzy rajdu: p. Annia Recmanikowa z Nawsia i p. Ewald Bereska z Tychów (r.1928). Podobnie uhonorowano "Rajdowego Juniora" - 5-letniego Samuela Byrtusa z Nawsia a słodki upominkek otrzymał najmłodszy uczestnik rajdu - 4-letni Piotrek Štirba z Cz.Cieszyna.

Sporo emocji dostarczył finał konkursu krajoznawczego. Po zaciętej i wyrównanej walce zwycięzcami zostali: J. Štirba i J. Gociek z Czeskiego Cieszyna; G.Niedoba, R.Cichy z Trzyńca oraz J. Rezmer z Cieszyna. Nagrodami były komplety materiałów krajoznawczych. Rajdowe pamiątki otrzymał również Z. Stopa, W. Janik i W. Kristen. Tegoroczne spotkanie z Olzą zakończyło pamiątkowe wspólne zdjęcie z tablicą, którą w przyszłości fundator, czyli PZKO zamierza umieścić przy źródle.

Impreza mogła się odbyć dzięki wsparciu następujących instytucji oraz firm:

 • Starostwo Powiatowe Cieszyn
 • Urząd Gminy Istebna
 • Stowarzyszenie Współpracy Regionalnej "Olza"
 • Zakłady Mięsne J. P. Gawłowski Cieszyn

i zorganizowana została przy współpracy nastepujących stowarzyszeń:

 • Polskie Towarzystwo Turystyczno Sportowe "Beskid Śląski" w RCZ
 • Polski Związek Kulturalno Oświatowy w RCZ
 • Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze - Turystyczny Klub Kolarski "Ondraszek" Cieszyn