Otrwarcie sezonu ”Wiadomogdzie - w Skoczowie” z okazji 80-lecia koła PTTK

Skryba

25.04.2010

25 kwietnia 2010r. około godz. 830 turyści i sympatycy "Ondraszka" oraz liczna grupa turystów z Towarzystwa Rowerowego "Olza" z Czeskiej Republiki, przybyła na cieszyński Rynek pod fontannę św. Floriana, aby wspólnie symbolicznie otworzyć sezon 2010 i wyjechać do Skoczowa na Kaplicówkę. Tu własnie Koło PTTK nr 2 Skoczow w ramach obchodów Jubileuszu swego 80-lecia, wraz z naszym Ondraszkiem zorganizowało piknik z metą Zlotu Gwiaździstego dla turystów rowerowych i pieszych.

Wyruszyliśmy tradycyjnie spod "Floriana" na Zamarski Kopiec (388mnpm), skąd rozciągał się piękny widok na Beskid Śląski. W centrum Zamarsk zatrzymujemy się przy zabytkowym drewnianym, kościele pod wezwaniem św. Rocha. To najstarsza drewniana świątynia Śląska Cieszyńskiego po polskiej stronie. Pochodzi z 1713r a kościelna wieża z charakterystycznymi szerokimi sobatami została zbudowana w 1585r. Następnie pożegnaliśmy Zamarski - jedną z najstarszych wiosek na Śląsku Cieszyńskim i żółtym szlakiem rowerowym pojechalismy w kierunku wschodnim do sąsiednich Kostkowic. Najpierw było Ostro w dół, a po przejechaniu przez potok Lutnia, zaczęło się robić ciężko i trzeba było podjeżdżać, a nawet pchać rowery pod górę by ponownie w Krzeptach osiągnąć wysokość około 350mnpm. Teren aż do miejscowości Łączka jest pofałdowany z trudnymi podjazdami na wzniesienia, zwłaszcza do Dworu i pod Kępe.

Dojechalismy do Łączki, gdzie był zaplanowany odpoczynek. Byliśmy zaproszeni do pracowni rzeźb i obrazów Pana Andrzeja Klimowskiego. Żona Pana Klimowskiego oprowadziła a nas po pracowni. Artysta specjalizuje się w wykonywaniu płaskorzeźb realistycznych, wykonanych do najdrobniejszych detali z jednego kawałka drewna. Podziękowaliśmy naszej pani przeodnik i po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia pod drogowskazem o treści "nie przejyżdżej łobojyntnie" i pojechaliśmy w kierunku Kisielowa i Bładnic. Był to bardzo widokowy odcinek trasy ze względu na piękne panoramy Beskidów po Polskiej i Czeskiej stronie. Rozpoznaliśmy m.in. szczyty: Równicy, Skrzycznego, Czantorii i Jaworowego. Po przejechaniu mostu na rzece Bładnica spotkaliśmy szlaki rowerowe:

Greenways z Krakowa do Wiednia - przez Morawy dł. 700km . Jest to szlak dziedzictwa, przyrodniczo-kulturowego utworzony na bazie istniejących tras rowerowych, pieszych lub ścieżek edukacyjnych. Szlak prowadzi od Jury Krakowskiej, przez Ziemię Pszczyńską, Śląsk Cieszyński, Beskidy na Morawy Południowe gdzie pośród winnic dociera do Dolnej Austrii. Zielony szlak - Kraków, Morawy, Wiedeń stanie się w przyszłości najdłuższą aleją drzew w Europie. Do końca 2007r. na trasie posadzono 4590 drzew.

24 C - czerwony szlak - to główna trasa pętli rowerowej Euroregionu Ślask Cieszyński dł. 220 km. Łączy Polskę i Czechy w miejscowościach Chałupki/Bohumin i Jasnowice/Bukovec.

Śladami Stroju Cieszyńskiego - czarny kolor - to okrężna trasa rowerowa dł. 40km. Wiedzie przez wszystkie miejscowości związane z folklorem i przyrodą Gminy Goleszów. Ten szlak wnet prowadzi przez Robaczów do Goleszowa.

Skorzystaliśmy z dwóch pierwszych szlaków, które doprowadziły nas do centrum Skoczowa do Muzeum Gustawa Morcinka. W ramach wpisowego zwiedziliśmy muzeum. Ekspozycje poświęcone są wszechstronnej działalności patrona oraz historii rozwoju miasta Skoczowa. Przed budynkiem muzealnym w którym do 1938r istniał piastowski zamek, też zrobiliśmy sobie wspólną pamiątkową fotkę. O godzinie 1200 na Rynku pod kamienną figurą Jonasza zwanego Trytonem z 1775r dzieła Wacława Donaya - również twórcy Cieszyńskiej fontanny z figurą św. Floriana z 1777r., wysłuchalismy skoczowskiego hejnału z Ratusza do słów: "...Przez wodę koniczki, przez wodę..."

W przyległej do ratusza kamienicy w 1576r urodził się Jan Sarkander. Mieści się tam Muzeum Parafialne im. św. Jana Sarkandra, które gromadzi pamiątki związane z życiem i kultem świetego. Ulicami: Cieszyńską i Schodową prowadząc rowery osiągneliśmy charakterystyczne wzniesienie o nazwie Kaplicówka z papieskim krzyżem, kaplicą św. Jana Sarkandra oraz ewangelickim kościołem św. Trójcy. Po 26 kilometrach w dobrych humorach dotarliśmy na metę Zlotu. Na kaplicówce przywitał nas prezes Miejskiego Koła PTTK kol. Krzysztof Greń. Organizator a jednocześnie Jubilat w ramach wpisowego uczestnikom zapewnił: pamiątkowe karty uczestnictwa, okolicznościową odznakę i pieczątkę do KOT i GOT, gorący posiłek i napój oraz udział w konkursach z nagrodami z wiedzy turystycznej i na rowerowym torze przeszkód, a wszystkim turystom: pieszym, rowerowym i zmotoryzowanym - przepiękny widok na dolinę Wisły i widoczny w oddali Beskid Śląski.

Na metę zgłosili się również w sporej liczbie i turyści piesi, którzy pokonywali trasy górskie Zebrzydki i Równicy. Nie zabrakło również turystów z Klubu Turystyki Kolarskiej "Wandrus" z Żor oraz Klubu Turystyki Rowerowej PTTK "Wiercipięta" z Jastrzębia Zdroju. W rozegranym konkursie rowerowego toru przeszkód zorgnizowanym przez ondraszków siedem nagród zdobyli kolarze z naszego Klubu. Wszystkim piędziesięciu czterem osobom biorącym udział w 44. otwarciu sezonu TKK "Ondraszek" serdecznie dziękujemy i zapraszamy do wspólnego turystycznego wędrowania i zdobywania kolarskich odznak turystycznych. Symboliczne otwarcie 44 sezonu Turystycznego Klubu Kolarskiego "Ondraszek" przeszło do historii.

Do zobaczenia na rowerowym szlaku.