Słowackie Beskidy

Górnik

11.07.2010

W dniu 11.07.2010 o godz. 600 zebraliśmy się na dworcu kolejowym w Czeskim Cieszynie w składzie: czterech Ondraszków: Franciszek Grelowski, Piotr Hamera, Andrzej Nowak "Ziołowy", Stanisław Pawlik; oraz jeden sympatyk klubu: Wiesław Wawrzyczek. Postanowiliśmy pojechać pociągiem do miejscowości Czadca, a następnie rowerami w stronę Makowa. Z Makowa czekało nas 10km trasy do Pensjonatu Jawornik pod Wielkim Jawornikiem (1071 m. n.p.m.). Z tego miejsca podziwialiśmy piękno Słowackich Beskidów. A że pogoda tego dnia była wspaniała, widoki były niezapomniane.

Po krótkim odpoczynku ruszyliśmy dalej w drogę. Kolejnym celem naszej wyprawy była Chata Kminek. Najpierw czekał nas zjazd do Makowa, a poźniej 5-cio kilometrowy podjazd na szczyt Bumbalka na granicy Czesko–Słowackiej. Następnie przejechaliśmy jeszcze 4km pograniczem do Chaty Kminek, gdzie kamienista nawierzchnia utrudniała pokonanie tego odcinka trasy. Mimo to cel naszej wyprawy udało się szczęśliwie osiągnąć.

W nagrodę czekał nas dłuższy odpoczynek i czas na posiłek. W drodze powrotnej postanowiliśmy pojechać stroną czeską przez Hamry, Frydlant, Janowice i Kameralną Ligotką do Cieszyna. Pomimo wysokiej letniej temperatury udało nam się pokonać tego dnia ponad 15km. Wyprawa przyniosła nam wiele radości i zadowolenia, co potwierdzają załączone zdjęcia.

Stanisław Pawlik