Triathlon rowerowy „Ziemia cieszyńska” 2010

Paparazzi

26.09.2010

Przed zawodami przygotowano bardzo sumienne kampanię informacyjną. Afisze zostały rozwieszone na słupach ogłoszeniowych oraz w autokarach MZK, nie zabrakło również informacji w lokalnej prasie. Deszczowa pogoda jednak zweryfikowała mocno ilość potencjalnych uczestników i na starcie stanęli tylko wyjątkowi wielbiciele tego rodzaju rozgrywek. Udział wzięło 18 zawodników w tym m.in. przedstawiciel PTTS „Beskid Śląski” w RCZ oraz jedna „amazonka”. Na płycie rynku w Cieszynie uczestników przywitali: Krzysztof Kasztura - komandor zawodów, oraz Zbigniew Pawlik - wiceprezes Oddziału PTTK „Beskid Śląski” i jednocześnie prezes TKK „Ondraszek”.

Przedstawiono zasady udziału akcentując przede wszystkim zachowanie bezpieczeństwa na trasie. Sekretariat przeprowadził niezbędne formalności i zgodnie z planem pierwsi zawodnicy zaopatrzeni w mapy startowe o godz. 1200 wyruszyli w półminutowych odstępach na trasę, która składała się z trzech etapów:

  • I etap – jazda na spostrzegawczość między Cieszynem i Goleszowem. Zadanie polegało na zlokalizowaniu kilku punktów kontrolnych w terenie zgodnie ze wskazówkami na mapie startowej. Do godz. 1330 wszyscy zawodnicy zameldowali się na boisku sportowym w Goleszowie, które stanowiło metę tego etapu. Rywalizacja odbywała się w warunkach normalnego ruchu drogowego i nie była związana z pomiarem czasu. Długość trasy nie była limitowana.
  • II Etap - jazda indywidualna z pomiarem czasu. Ten fragment imprezy był organizacyjnie bardzo wymagający, gdyż wszelkie boczne wjazdy na trasę zostały czasowo wyłączone z ruchu. Odpowiadali za to zmobilizowani druhowie z OSP Goleszów oraz członkowie TKK Ondraszek. W newralgicznych punktach trasę zabezpieczała również Policja. Zawodnicy wyjeżdżali w 20 sekundowych odstępach mając do pokonania trasę o dług 4000m, przy czym droga prowadziła na szczyt góry Chełm, gdzie zlokalizowano metę etapu.
  • Etap III – cross rowerowy - najtrudniejszy lecz i najbardziej widowiskowy. Ulewny deszcz w zupełnie niezamierzony sposób podniósł zarówno atrakcyjność jak i stopień trudności tego etapu. Trasa została wytyczona przy wykorzystaniu ścieżek leśnych na zboczach góry i liczyła ok. 2500m.

Metę zawodów wyznaczono przy pensjonacie „Markiz”, gdzie wszyscy otrzymali gorący posiłek oraz napoje. Zawody zostały zakończone ok. godz. 1600 podsumowaniem oraz dekoracją zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych. Najlepsze miejsca zostały nagrodzone medalami oraz nagrodami rzeczowymi. Rozlosowano również kilka fantów ufundowanych przez sponsora oraz klub „Ondraszek”. Trzeba jednak dodać, że samo ukończenie tak ekstremalnych zawodów sprawiło, że wszyscy uczestnicy mogli czuć się zwycięzcami.

Należy podkreślić, że rywalizacja była prowadzona fair-play, obyło się też bez wypadków oraz interwencji drużyny ratowniczej pogotowia ratunkowego. Wszyscy uczestnicy ukończyli zawody i otrzymali dyplomy udziału, które będą z pewnością miłą pamiątką z rywalizacji.

Składam serdeczne podziękowanie druhom z OSP Goleszów, członkom TKK „Ondraszek”, Policji zabezpieczającej trasy, członkom sekretariatu, którzy w trzyosobowym składzie zapewnili sprawną obsługę i komputerowe opracowanie wyników, właścicielom terenu oraz władzom gminy Goleszów, firmie „Gabi-pol” za przekazane fanty na loterie, jak również wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji tej wymagającej imprezy. Jednocześnie pragnę podkreślić, że triathlon mógł zostać zorganizowany dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miejskiego w Cieszynie, za co w imieniu organizatora oraz zawodników składam serdeczne podziękowanie.

Tabela wyników

Nazwisko i imięPunktyMiejsce
Kategoria M 1
Grzybek Jakub 26,49 I
Glajcar Paweł 27,48 II
Plisz Kacper 27,88 III
Kategoria M2
Skrobol Robert 23,51 I
Gomola Michał 25,04 II
Parchański Tomasz 25,33 III
Janik Andrzej 26,60 IV
Micza Bogusław 30,38 V
Kategoria M3
Bubik Mariusz 29,48 I
Gomola Henryk 32,93 II
Janik Janusz 33,99 III
Kategoria M4
Nowak Andrzej 35,31 I
Kroczek Daniel 36,93 II
Szewczyk Kazimierz 38,51 III
Warpechowski Andrzej 29,15 IV
Szurman Leszek 53,26 V
Lincer Józef Nie klasyfikowany
Kategoria K1
Szczupak Anna 50,71 I