Wojewódzki Zlot Oddziałów PTTK Cieszyn

Rechtór

16.04.2011

Głównym organizatorem tegorocznego Zlotu był Oddział PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie a wykonawcą koła i kluby w nim zrzeszone czyli: Koło przodowników turystyki górskiej i narciarskiej, Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych oraz Turystyczny Klub Kolarski Ondraszek. Narzucony termin zlotu spowodował poważne perturbacje w ondraszkowym kalendarzu imprez jako, że musieliśmy przyspieszyć otwarcie sezonu i połączyć z prologiem, co zresztą wyszło na dobre.

Prace nad zlotem rozpoczęły się już kilka miesięcy temu, kiedy na Zarządzie Oddziału PTTK ustalono regulamin oraz szkielet organizacyjny. Bazą zlotu było dzięki uprzejmości MOSiR Cieszyn nieczynne po sezonie lodowisko kryte. Układ tras pieszych opracował Henryk Więzik, natomiast kolarskie zaproponował Zbigniew Pawlik oraz Andrzej Nowak. Ze względu na spodziewaną ilość gości powstało 8 tras pieszych, obsługiwanych przez naszych przewodników oraz dwie kolarskie – w wariancie rowerowego zwiedzania Cieszyna oraz wyjazdu za miasto. Na wcześnie rozesłane regulaminy początkowo nie było spodziewanego odzewu, lecz ostatecznie do Cieszyna przyjechało aż 316 turystów z czego 48 na rowerach, co stanowiło rekord dotychczasowych zlotów i nieco nas zaskoczyło. Trzeba dodać, że klub Ondraszek miał również własną, trzyosobową reprezentację.

Przybyłych powitał Komitet Honorowy Zlotu w składzie Zastępca burmistrza Jan Matuszek, Dyrektor MOSiR Zbigniew Niźnikiewicz, Prezes Oddziału PTTK „Beskid Śląski” Ryszard Mazur oraz komandor Zlotu Zbigniew Pawlik. Uczestnicy sprawnie podzielili się na grupy i ok. 1000 udali się do teatru im. A. Mickiewicza, który w ubiegłym roku obchodził 100-lecie istnienia. Dyrektor Andrzej Łyżbicki przedstawił w multimedialnej prezentacji historię i dokonania tej dziarskiej stulatki. Następnie grupy się rozeszły w różnych kierunkach, mając na trasach zagwarantowane wejście do Muzeum Drukarstwa, prywatne muzeum 4 psp, atrakcje zamkowej góry oraz ratuszową salę posiedzeń. Trasa rowerowa po Cieszynie liczyła 14km i miała 15 przystanków przy czym świadomie omijała centrum, aby uczestnicy mogli dotknąć historii obiektów położonych na uboczu standardowych tras zwiedzania np. kapliczkę skazańców, obiekty seminaryjne na Bobrku, teren byłego Stalagu VIIIb, czy też zabytki sakralne w Czeskim Cieszynie. Ciekawostki i historie z nimi związane odkrywał prowadzący Zbigniew Pawlik.

Na trasie przejazdowej prowadził Jarek Rezmer, a uczestnicy wspólnie objechali okolice Czeskiego Cieszyna wraz z pobytem na polu golfowym w Ropicy. Wszyscy ponownie spotkali się na mecie ok. 1400, aby po zaserwowanym posiłku wymienić na świeżo spostrzeżenia, a śmiałkowie uczestniczyć mogli w tematycznym quizie turystycznym ze znajomości Cieszyna. Zwycięzcą w 22-osobowej grupie uczestników konkursu był członek grupy rowerowej z PTTK Pszczyna, który wykazał się kapitalną znajomością faktów z historii Cieszyna - zdobył 26 pkt na 27 możliwych.

Na zakończenie tego sympatycznego spotkania przekazano puchary dla rajdowych seniorów oraz uczestnika, który legitymował się najdłuższym stażem w PTTK. I tak kolejny zlot przeszedł do historii. Pozostały wspomnienia, ładna odznaka i nadzieja, że znów się spotkamy – tym razem podobno w Sosnowcu.