Rozstrzygnięcie konkursu pt. Z Obiektywem na Rowerze i wernisaż

Rechtór

24.01.2013

W sali Biblioteki Miejskiej w Cieszynie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu połączone z wernisażem prac i przekazaniem nagród zwycięzcom. Tematyka konkursu doskonale wpisywała się w nasze ondraszkowe podwórko toteż nic dziwnego, że wpłynęło sporo prac sygnowanych przez klubowiczów i co ważniejsze wiele z nich zostało dostrzeżonych przez wysokie jury. Konkurs zorganizował Klub Fotograficzny „Start” działający od marca 2012 przy Oddziale PTTK pod prężnym przywództwem Andrzeja Kowola, a nasz klub jako współorganizator konkursu był fundatorem jednej z nagród.

Oglądając prace konkursowe skonstatowałem, że jury wcale nie miało łatwego zadania bowiem faktycznie znakomita większość prac była na bardzo profesjonalnym poziomie. Tego samego zdania byli także: włodarz miasta obecny na wernisażu wiceburmistrz Adam Swakoń, nominalny organizator czyli Oddział PTTK ”Beskid Śląski” którego reprezentował prezes Ryszard Mazur oraz Jacek Góralik reprezentujący w jury Cieszyńskie Towarzystwo Fotograficzne. Ogłoszono wyniki i ku niejakiemu zaskoczeniu nieco zdominowaliśmy podium jako, że w kategorii ponad 17 lat ominęła nas tylko I nagroda, którą całkiem zasłużenie zdobyła Ewelina Dobrzyńska za pracę „Rower to wolność wyboru”. Pozostałe nagrody i większość wyróżnień „skosiły” Ondraszki:

  • II miejsce Zbigniew Pawlik – „Nam pogoda nie straszna”
  • III miejsce Piotr Hamera – „Zawsze pod górkę”

Specjalne wyróżnienie za ciekawą interpretację tematu otrzymał Piotr Hamera - „Przez wodę i pot”. Wyróżnienia otrzymali natomiast:

  • Beata Szarzec – „Rowerowa perspektywa”
  • Zbigniew Pawlik – „Zawieszeni między wodą a niebem”
  • Janina Pawlik – „Do czego to służy?”
  • Alicja Pawlik – „Do ostatniej kropli wody”

Dyrektor biblioteki p. Izabela Kula obiecała, że część wystawy przez jakiś czas będzie zdobiła wejście do budynku, a zatem zainteresowani tematem będą mieli możliwość własnej oceny efektów konkursowych zmagań. Mając na względzie prace konkursowe należy zauważyć, że wobec powszechnej dostępności sprzętu i łatwości fotografowania zrobienie dobrej fotografii wcale nie zależy od klasy posiadanego sprzętu. Tutaj premiowane jest „to coś” co powoduje, że wykonana fotografia nie jest wyłącznie obrazkiem w kategorii „ja/my na tle czegoś tam”, lecz niesie w sobie głębsze przesłanie. Na tym polega cała istota wspaniałej możliwości „zatrzymania uciekającej chwili”.