Zebranie sprawozdawczo-wyborcze wybory zarządu na kadencję 2013-2016

Rechtór

25.01.2013

Co za dzień! misternie utkany plan tego najważniejszego spotkania był mocno zagrożony i to z czysto prozaicznych powodów. Zebranie z powodów czasochłonnej procedury wyborów należało rozpocząć punktualnie, a tu tymczasem mój autobus którym codziennie przemierzam drogę między Cieszynem i Katowicami i z powrotem definitywnie rozkraczył się w Żorach. Wiedziałem, że Alicja i Marek Koba – szef Rady Regionalnej Turystyki Kolarskiej też jedzie na nasze zebranie, telefonicznie dowiedziałem się że przyblokował go w drodze zepsuty autobus... ale niestety on nie wiedział, że ja jestem w środku. W końcu razem dotarliśmy do Cieszyna, ale z prawie godzinnym opóźnieniem.

Licznie zebrane Ondraszki, goście i sympatycy powitali nasze wejście gromkimi brawami. Czując się winnym wszystkich mocno przeprosiłem, ale na pewno swoje sobie pomyśleli. Cieszyła obecność K. Holisza z ekipą z zebrzydowickiej „Przerzutki”, B. Fukały z PTTSu, A i M. Kobów z Jaworzna, W. Nowaka z Bielska-Białej w oraz „Indi” - B. Tyrnej, która zapewniła obsługę prasową.

Zebranie rozpoczęliśmy bardzo uroczyście. Otóż na wniosek klubu Komisja Kol. ZGPTTK przyznała „Honorową Odznakę 60-lecia T. Kol. w PTTK” E. Sosnie, A. Szupinie oraz W. Chramcowi. Uroczystego wręczenia tego wyróżnienia dokonał M. Koba, przy tym okazało się z kolei, że na wniosek Rady odznakę tą otrzymali również A. Słota oraz Z. Pawlik. Tym sposobem trafiliśmy do szacownego panteonu 200 osób wyróżnionych tą odznaką.

Funkcję przewodniczącego zebrania powierzyliśmy „Alipali” Alicji Pawlik - przedstawicielowi następnej generacji, która sprawnie pociągnęła dalej temat. Zaczęliśmy od sprawozdań, z czego moje sprawozdanie prezesa jako, że obejmowało całą kadencje było dość obszerne. W dość optymistycznej formie podsumowałem minioną kadencję a w ramach podziękowania członkom zarządu i aktywnym członkom klubu przekazałem płytki DVD z okolicznościowym nadrukiem zawierające fotograficzne wspomnienia z minionych sezonów.

Po złożonych sprawozdaniach skarbnika i komisji rewizyjnej na jej wniosek udzielono jednogłośnie absolutorium, więc nastąpił krótki okres „bezkrólewia”. Zebraliśmy kandydatów do zarządu następnej kadencji, przy czym kandydować zgodzili się wszyscy tworzący go poprzednio. Ktoś wysunął też moją kandydaturę – i tutaj B. Toman wspięła się na oratorskie wyżyny porównując moją skromną osobę do roli filara podtrzymującego kościelne sklepienie. Brak tego filara to katastrofa, a zatem kościół (Ondraszek) może się przewrócić. Jest to oczywiście gruba przesada, ale nie ukrywam, że miło było usłyszeć te słowa.

Z 30 oddanych głosów wybrani zostali:

 • Z. Pawlik (30),
 • J. Gracyasz (29),
 • B. Toman (29),
 • J. Rezmer (28),
 • A. Nowak „Skryba” (28),
 • W. Zmełty (26),
 • M. Biłko-Holisz (26).

Komisje Rewizyjną tworzą: Leszek NowakIrena Dzikowska i Kazimierz Szewczyk.

Delegatami na walny zjazd oddziału PTTK zostali:

 • Z. Pawlik (30),
 • A. Nowak „Skryba” (28),
 • A. Wlach (24),
 • A. Nowak „Ziołowy” (20)

A. Nowak – szef TRW złożył sprawozdanie działalności referatu, który rozpoczęła działalność w 1973r. a więc równo 40 lat temu. Najdłużej funkcje pełnił W. Sosna – jego założyciel, następnie A. Słota przez kolejne 13,5 roku, a dalej już nasz „Skryba”. Wystąpienie to zostało poparte mini prezentacją TRW oraz zdobywanych odznak kolarskich.

Zdobywcom wręczono kolejne stopnie odznaki KOT przy czym „Skryba” otrzymał najwyższy jej stopień tj. duży złoty, a na to wyróżnienie jak wiadomo trzeba długo pracować. M. Koba wręczył też pozostałe zdobyte Odznaki 60-lecia t. kol. w PTTK. (pełne zestawienie zdobywców dostępne w zakładce TRW).

Sędziowie konkursów przedstawili wyniki zmagań konkursowych.

Konkurs na najaktywniejszego turystę-kolarza 46 sezonu:

 1. Zbigniew Pawlik - Rechtór pkt 164
 2. Jarosłąw Rezmer - Bystry pkt 159
 3. Kazimierz Szewczyk - Gwarek pkt 150
 4. Beata Szarzec - Szykowno pkt 140
 5. Andrzej Nowak - Ziołowy pkt 132
 6. Jadwiga Gracyasz - Ośka pkt 124
 7. Maryla Biłko-Holisz - Rozstrzapek pkt 122
 8. Leszek Szurman - Wędrowniczek pkt 117
 9. Piotr Hamera - Paparazzi pkt 116
 10. Józef Lincer - Niezłomny pkt 108

Konkurs "Długodystansowca sezonu 2012" 
kategoria Panowie

 1. Henryk Nowak - 11335 km
 2. Franciszek grelowski - 7473 km
 3. Andrzej Nowak Ziolowy - 5123 km
 4. Jan Stasik -Proszejaciebie - 3752 km
 5. Piotr Hamera- Paparazzi - 3721 km

kategoria Panie

 1. Beata Szarzec Szykowno - 1532 km
 2. Jadwiga Gracyasz - Oska - 871 km
 3. Maryla Bilko-Holisz - Rozstrzapek - 839 km
 4. Alicja Wlach - 580 km

Zwycięzcy otrzymali dyplomy pamiątkowe oraz nagrody rzeczowe.

W zebraniu konstytuującym władze klubu na prezesa w kadencji 2013-2016 w tajnym głosowaniu wybrano ponownie Z. Pawlika. Tym sposobem u sterów Ondaszka pozostaje ostatecznie ta sama ekipa. Oby wyszło mu to na zdrowie. W dyskusji podjęto temat dalszych losów konkursu długodystansowca, i zebrano na ten temat całkiem skrajne wnioski. W końcu przegłosowano, że nad regulaminem w najbliższym czasie pochyli się komisja złożona z laureatów tego konkursu oraz zarządu.

Wszyscy zebrani otrzymali kalendarze - sklerotniki oraz znaczki z logo klubu - co na pewno pozostanie miłą pamiątką ze spotkania. Zebranie mimo tej wpadki czasowej zakończyło się o dość przyzwoitej porze, w czym wielka zasługa zaangażowania i zdyscyplinowania zebranych za co wszystkim pięknie dziękuję i nisko się kłaniam.