XXV-Lecie Komisji Turystyki Kolarskiej „Sokół” w Radlinie

Rechtór

9.02.2013

Na zaproszenie „Sokoła” do Radlina, małego miasteczka koło Wodzisławia, zjechało się ok. 80 działaczy turystyki kolarskiej województwa śląskiego. Takie spotkania odbywają się co roku w innym miejscu, tutaj powód spotkania był wyjątkowy - obchody jubileuszu ćwierćwiecza komisji oraz wybory władz rady regionalnej turystyki kolarskiej na następną kadencję. Ondraszków reprezentowali: Ośka, Bystry, Skryba i Rechtór. Miło było spotkać starych znajomych i dowiedzieć się co słychać w rowerowej branży u sąsiada za płotem.

Przede wszystkim jednak, jak sądzę, wszyscy byli pełni podziwu dla osiągnięć Jubilata. Komisja Turystyki .Kolarskiej „Sokół” przy miejscowym Oddziale PTTK mimo, że zaliczyć ją można do młodszych wiekiem organizacji, ma już spore osiągnięcia. Od dobrych paru lat Sokół m.in. otwiera listę rankingową konkursu na najaktywniejszy klub, komisje organizowany przez Kom. Kol. ZGPTTK, jest też doceniany przez władze samorządowe oraz mieszkańców Radlina. Uroczysta akademia była w większości poświęcona przekazaniu wyróżnień, życzeń i podziękowań w czym też mieliśmy swój skromny udział.

W prezentacji multimedialnej Andrzej Likos - prezes oddziału, dawny szef komisji kolarskiej opowiedział o przeróżnych formach bogatej działalności, a prezentowała je specjalna wystawa osiągnięć. Duże wrażenie robił zwłaszcza pokaźny zbiór zdobytych w różnych konkursach pucharów oraz tablice ilustrujące poszczególne pomysłowe imprezy. Z jubileuszowej publikacji można było się m.in. dowiedzieć, że w komisji pracuje ponad 40(!) czynnych przodowników turystyki kolarskiej, więc ta imponująca działalność miała swoje uzasadnienie.

Druga część uroczystości odbyła się w pobliskim ośrodku MOSiR, gdzie zaserwowano zawiesista zupkę oraz zdegustowaliśmy ogromny tort ozdobiony godłem Sokoła. Następnie prowadzenie spotkania przejął M. Koba - przewodniczący rady i przeprowadzono wybory nowego składu zarządu. Należy pamiętać, że nasz Ondraszek oraz myszkowski M-2 są stałymi, nominalnymi członkami rady regionalnej. W wyniku wyborów skład rady uległ małej modyfikacji, lecz M. Koba pozostał jej przewodniczącym na następna kadencję.

W trakcie wyborów rozprowadziliśmy wśród zebranych materiały krajoznawcze z Ziemi Cieszyńskiej, a Skryba przedstawił dwie nasze odznaki regionalne, które nadal można zdobywać. Na zakończenie zaprosiliśmy wszystkich na następne spotkanie aktywu kolarskiego do nas – do Domu Polskiego PZKO w Cierlicku na Ziemię Cieszyńską, co zostało oczywiście przyjęte z dużym aplauzem.