XIX Rodziny Rajd Rowerowy Cieszyn

Rechtór

12.06.2016

SPRAWOZDANIE Z
XIX CIESZYŃSKIEGO RODZINNEGO RAJDU ROWEROWEGO

Dnia 12.06.2016r. od godz. 8.30 cieszyński rynek stał się miejscem spotkania kilku pokoleń rowerzystów, którzy wyruszyli na trasę tegorocznej, XIX edycji rajdu, imprezy towarzyszącej XVI Świętu Trzech Braci. Nad rajdem patronat objął p. Ryszard Macura Burmistrz Miasta Cieszyna, p. Grzegorz Sikorski Wójt Gminy Hażlach na terenie której zorganizowano metę, a także p. Jacek Tyczkowski Prezes Oddziału PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie. Patronat medialny objął „Głos Ziemi Cieszyńskiej”, a imprezę anonsowano w lokalnej prasie i materiałach informacyjnych Święta Trzech Braci.

Celem Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK „Ondraszek” jako organizatora było propagowanie czynnego wypoczynku na rowerze jako środka integrującego rodzinę, promowanie oznakowanych ścieżek rowerowych, poznanie uroków Ziemi Cieszyńskiej oraz realizacja hasła „Rowerzysto-bądź widoczny na drodze”.

W rajdzie udział wzięło ok.115 uczestników-przedstawicieli aż czterech pokoleń w tym gości z Republiki Czeskiej oraz..… z USA. Licznie była reprezentowana grupa dzieci i młodzieży. W rajdzie uczestniczyli przedstawiciele grup zorganizowanych należących do okolicznych klubów kolarskich: „Przerzutka” Zebrzydowice i ”Ondraszek” Cieszyn, a także z Ludowego Klubu Sportowego „Victoria” Hażlach .

Cieszyńskie rajdy tym różnią się od organizowanych w innych miastach, że staramy się wyposażyć uczestników w różne przydatne elementy wyposażenia podnoszące komfort jazdy oraz bezpieczeństwo rowerzysty. Tym razem w ramach wpisowego rozdzielano praktyczne chusty tunelowe chroniące użytkownika przed zimnem oraz wiatrem, a dla dzieci - elementy odblaskowe .

Konferansjer i komandor imprezy Z Pawlik przekazał informacje o czekających uczestników atrakcjach, a obecny na starcie ( wraz z rowerem!) Burmistrz Miasta R.Macura przekazał słowa uznania startującym. O godz.10.40 wielobarwny peleton wyruszył na trasę. Należy dodać, że po raz pierwszy w historii tej imprezy burmistrz również wyruszył na trasę wraz uczestnikami i dojechał do granic miasta na rowerze. Tym razem zrezygnowano z pilotażu Policji i zgodnie z przepisami ruchu trasę pokonano w 15–osobowych grupach pilotowanych przez członków klubu Ondraszek przy zachowaniu przepisowej odległości. Trasa liczyła ok. 15 km i prowadziła przez malownicze tereny Pogwizdowa i Kaczyc na Brzezówkę gdzie na terenie miejscowego LKS zorganizowano metę. Odpoczynek na półmetku zorganizowano w Pogwizdowie, gdzie wszyscy uczestnicy otrzymali drobny poczęstunek ufundowany przez organizatora.

Na mecie uczestników powitał w imieniu władz gminy Wójt Hażlacha p. Grzegorz Sikorski oraz p.Ryszard Mazur-honorowy prezes O/PTTK w Cieszynie.

Tutaj uczestnicy otrzymali ciepły posiłek przygotowany przez panie z miejscowego KGW i po krótkim odpoczynku przystąpiono do rozegrania zaplanowanych konkursów. Były to:

Rysunkowy konkurs dla dzieci „Moja przygoda z rowerem”. 11 prac wykonanych przez dzieci w wieku 5-11 lat zostało wysoko ocenionych i wszyscy otrzymali torby z upominkami.

- Konkurs „rowerowy tor przeszkód” kat. dorośli open zwyciężyli:

 1. Jacek Tomczyk
 2. Artur Zielke
 3. Piotr Waszut

- Konkurs „rowerowy tor przeszkód” kat. młodzież zwyciężyli:

 1. Patryk Dziadek
 2. Agnieszka Kuś
 3. Oliwier Błahut

- Konkurs „ wymiana dętki w rowerowym kole” zwyciężyli:

 1. Krystian Smyczek
 2. Kazimierz Holisz
 3. Mariusz Bubik

- Konkurs rzutu oponą zwyciężyli:

 1. Jadwiga Przywara
 2. Jacek Czyż
 3. Mariusz Bubik

Zwycięzcy we wszystkich zmaganiach konkursowych otrzymali nagrody rzeczowe.

Dodatkowo rozegrano, wysoko oceniony przez uczestników konkurs znajomości cieszyńskich zaułków na podstawie archiwalnych zdjęć z lat 80-tych ub. wieku. Porównując kadry archiwalnych zdjęć z rzeczywistością zgodnie stwierdzono, że w Cieszynie w minionym okresie zaszło szereg pozytywnych zmian.

Najbardziej oczekiwaną częścią imprezy było zapewne wręczenie ufundowanych pucharów. Otrzymali je;

 1. W kategorii „ Rodzina rajdowa”: 8 osobowa rodzina p. Nowaków z Cieszyna . Puchar ufundował Urząd Miasta Cieszyna i został wręczony przez R.Mazura emerytowanego przedstawiciela władz miejskich.
 2. W kategorii „rajdowych seniorów”: puchary ufundował wójt Gminy Hażlach , a otrzymali je: Jadwiga Przywara oraz 83-letni kol. Adam Poloczek-członek Klubu Kolarskiego „Ondraszek. Wójt wręczył puchary osobiście.
 3. W kategorii „Najliczniejsza grupa zorganizowana”: Puchar ufundowany przez Oddział PTTK „Beskid Śląski” zdobyła ekipa LKS Victoria z Hażlacha. Puchar wręczył prezes honorowy O/PTTK.
  Wyróżniono również rajdowych juniorów:
 4. W kategorii „Rajdowego Juniora”, czyli najmłodszego rowerzysty, który samodzielnie pokonał trasę nagrodę rzeczową otrzymała 7 letnia Lena Kisiała ( r.2009). Nagrodę ufundował klub Ondraszek.
 5. W kategorii „Najmłodszy uczestnik rajdu”. Słodką nagrodę ufundowaną przez klub Ondraszek odebrał Mateusz Zielke (r.2012), który był pasażerem na rowerze rodziców.

Impreza mogła zostać zrealizowana dzięki pomocy następujących instytucji oraz firm:

Urząd Miejski Cieszyn
Starostwo Powiatowe z Cieszyna
PTTK Oddział „Beskid Śląski” Cieszyn
Urząd Gminy Hażlach
Hurtownia „Beskid Plus” Cieszyn
Centrum Oświetleniowe „Styl” Cieszyn
F.H.U.”Rustika” Izabela Pala
oraz innych

oraz dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu wielu osób z klubu „Ondraszek”, którzy zapewnili pełną obsługę tego turystycznego wydarzenia.

Z turystycznym pozdrowieniem
Zbigniew Pawlik
Prezes TKK PTTK „Ondraszek”

 

GALERIA ZDJĘĆ