500 km na 500 lecie Reformacji

Ziołowy

2-3.06.2017 r.

 

SZTAFETA ROWEROWA 500KM

 

W dniach 2-3 czerwca 2017r parafia ewangelicko-augsburska w Wiśle Czarne organizowała sztafetę rowerową „500km na 500 lat Reformacji”. Pomysłodawcą uczestnictwa w tej imprezie kolarskiej był Andrzej Nowak – ziołowy, który objechał trasę wokół jeziora Czerniańskiego o długości 5km i rozpoczął kompletowanie drużyny. Jako, że wszyscy zawodnicy, którzy wzięli udział w sztafecie są członkami TKK PTTK Ondraszek Cieszyn automatycznie ustalono nazwę drużyny „ Ondraszek Cieszyn”.

Drużyna wystąpiła w składzie kapitan Szewczyk Kazimierz , Nowak Andrzej, Wilczek Łukasz, Sorkowi cz Beniamin i Sorkowicz Aleksander. W zawodach w dwóch kategoriach wzięło udział 21 zespołów OPEN -13 oraz SPORT-8. W południe odbyła się odprawa kapitanów, na której każdy zespół otrzymał identyfikator drużyny w formie czipu oraz prowiant (woda, napój energetyczne, baton i banany).

Start kategorii OPEN rozpoczął się o godzinie 13:00 przy byłej restauracji Fojtula a zmagania w naszej drużynie rozpoczął najmłodszy z ekipy Benek, który pokonując pierwszą pętlę wyprowadził naszą drużynę na linię zmian na trzecim miejscu. Każdy z nas przejechał jedno okrążenie o długości 5km aby dobrze zapoznać się z trasą. W dalszej części zawodów jechaliśmy po dwa okrążenia w następującej kolejności :Beniamin, Łukasz, Aleksander, Kazimierz i Andrzej. Utrzymując się na szóstej pozycji. Najlepsze czasy kręcili Andrzej i Beniamin od 10 do 11 minut a pozostali około 15 minut. Wszyscy razem wspaniale walczyliśmy lecz z biegiem czasu w nocy dopadł nas lekki kryzys, gdyż pojawiły się pierwsze oznaki zmęczenia. Każdy szukał chwili na odpoczynek i sen. Jakby tego było mało temperatura w nocy spadla do zaledwie 4 stopni Celsjusza w plusie, dlatego wszyscy grzaliśmy się przy ognisku i pili ciepłą herbatę. Przez te perypetie spadliśmy na 9 miejsce, ale wciąż w nas tkwił duch walki do końca o jak najlepszy wynik. Andrzej, Beniamin i Łukasz jechali nawet po 3 okrążenia by innym dać trochę więcej czasu na odpoczynek a przy tym odrabialiśmy straty. Wyszliśmy wtedy na 8 miejsce i broniąc się dzielnie przed atakami drużyny ze Starego Bielska, dowieźliśmy to miejsce do mety. Ostatnie okrążenie jako wyróżnienie za pomysł udziału w sztafecie przejechał Andrzej Nowak. Na mecie przybiliśmy piątki i zrobili wspólne zdjęcie całej drużyny wraz z pastorem.

Nasz czas na 500km to 22 godziny i 30 minut. Pierwsze cztery drużyny były poza zasięgiem a z innymi można było powalczyć, Wiadomo, że nie chodziło o wynik a raczej o przygodę , poznanie osób, sprawdzenie się na tle innych oraz udział w tak dobrze przygotowanej imprezie. Jedynie co zabrakło w naszej drużynie to liczebność ekipy gdyż oprócz jednej 4-ro osobowej drużyny „Samorządowców” inne liczyły od 10 do 25 zawodników. Razem w zawodach wzięło udział 286 kolarzy.

Wyniki kategoria OPENWyniki kategoria SPORT
1. My są stela - 18godz 58min 19s1. Opony Sarafinowskie - 17godz 55min 15s
2. Jonidlo - 19godz 27min 58s2. Góral MTB Team - 18godz 27min 21s
3. Płonące Siodla - 19godz 29min 44s3. Skoczów - 18godz 36min 20s

Porównując nasz wynik amatorów do zawodowców wcale tak dużo nie straciliśmy. Nasza drużynę dzielnie wspierał nasz kolega Grzegorz Sawka z Kostkowic. O godzinie 18:00 odbyło się ogłoszenie wyników sztafety, rozlosowanie nagród rzeczowych i wręczenie pamiątkowych medali za uczestnictwo dla każdego kolarza. Następnie odbył się koncert zespołu Bubka po którym trzy zwycięskie drużyny w dwóch kategoriach z rąk bp Adriana Korczago i burmistrza Wisły Tomasza Bujoka otrzymały puchary i medale. Z poczuciem dobrze wykonanej pracy i przeżycia wspaniałych wrażeń w czasie całej sztafety, która odbywała się przy pięknej pogodzie z wielką radością wracaliśmy do domu obiecując sobie, że jeżeli będzie znów podobna impreza chętnie weźmiemy w niej udział ale z większą ilością zawodników. Organizatorom na czele z księdzem i pastorem i głównym sędziom złożyliśmy serdeczne podziękowania i gratulacje za przeprowadzenie tej wspaniałej ekumenicznej sztafety 500km na 500 lat Reformacji.

 

 

[GALERIA ZDJĘĆ]

 

[OX.PL - reportaż i zdjęcia]