57 Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK Świdnica

Rechtór

10-18.06.2017 r.

 

57 Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej
PTTK Świdnica

 

Teraz, kiedy opadły już emocje zlotowe można przystąpić do podsumowania niedawnych wydarzeń. Należy podkreślić, że zlot to impreza która z roku na rok przyciąga coraz więcej uczestników – w Świdnicy było nas już prawie 580, a dokładnie w tym samym okresie czasu do Cieszyna – tyle, że 11 lat temu przyjechało niecałych 300. I ta ilość rodziła poważne problemy organizacyjne, gdyż mało który organizator dysponuje tak obszerną bazą noclegową. Tu również nie było inaczej i spora część zlotowiczów – w tym naszej Ondraszkowej ekipy zakwaterowano na drugim końcu miasta. Był to też powód, że choć byliśmy jedną z liczniejszych ekip na zlocie było trudno się w całości spotkać.

Główna baza zlotu mieściła się jednak na campingu, a codzienne odprawy odbywały się w pobliskiej hali lodowiska, więc ci którzy mieszkali pod namiotami byli w centrum wydarzeń.

A działo się wiele i dobrego. I znów porównując poprzednie imprezy trzeba przyznać, że każda z nich dodaje do organizacyjnego kanonu coś ciekawego. Tutaj organizatorzy wykonali kawał dobrej roboty, aby wszyscy czuli się zadowoleni i dowartościowani. Składały się na to codzienne pilotowane wycieczki rowerowe na kliku trasach, z czego skwapliwie korzystała większość uczestników. Ondraszki eksplorowały teren w różnych konfiguracjach osobowych i często spotykaliśmy się na trasach choć jechaliśmy w różnych kierunkach. A było co zwiedzać. Do ciekawych miejsc które zobaczyliśmy należy na pewno zaliczyć: kościoły pokoju w Świdnicy i Jaworze (na liście UNESCO), słowiańską górę Ślęża, podziemia Riesse w Walimiu, zamek Książ. Wartością dodaną było spotykane liczne na tym terenie krzyże pokutne, oraz w różnym stanie zachowania pałaców dawnego niemieckiego ziemiaństwa. Należy też dodać, że występują tu licznie dawne folwarki, które jako poniemiecka własność nie miały dobrego gospodarza i obecnie w większości są zrujnowane i straszą załamanymi dachami.

Było też kilka wycieczek autokarowych, w tym na stronę czeską do Adšparskich Skał i Wrocławia, z czego też Ondraszki skorzystały.

Zlot rozpoczął się i zakończył tzw. "świdnickimi biesiadami" przy ufundowanych grillowanych kiełbaskach i muzyce.

Dnia 14.06.2017 po powrocie z tras zorganizowano blok szkoleniowy pt. "Bezpieczny rowerzysta". Można tu było pod okiem fachowców próbować reanimować fantoma, poznać techniki masażu sportowego, zrobić profesjonalny przegląd roweru i pogadać z uczniami jedynej w Polsce średniej szkoły sportowej o profilu kolarskim.

Przez cały czas była też możliwość wzięcia udziału w wyjątkowo wielu zmaganiach konkursowych w różnych dziedzinach. Nasz zespół w różnym składzie w prawie wszystkich ich uczestniczył, i trzeba przyznać, że z wyjątkowo dobrym skutkiem. I tak okazało się, że w konkursie na hasło zlotowe to które wymyślił duet Olo i Czorno zostało najwyżej ocenione i zdobyli I miejsce, drużyna Ondraszka startująca w interesującej rowerowej grze miejskiej zajęła drugą lokatę. To samo miejsce zajęła ekipa startująca w ciekawym konkursie pt. "Kocham cię Świdnico", który przypominał organizowany przez TV popularny blok konkursowy "Kocham Cie Polsko". W indywidualnych zmaganiach zająłem V miejsca w konkursach z zakresu wiedzy o ruchu drogowym oraz konkursie krajoznawczym. Nic więc dziwnego, że przy wręczaniu nagród czerwone koszulki naszego klubu były mocno widoczne.

Należy też dodać, że w konkursie Kom.Tur.Kol. ZGPTTK na najaktywniejszy klub w Polsce w roku 2016 zajęliśmy VII miejsce i odebraliśmy dyplom.

Do ciekawych pomysłów należy na pewno organizacja rowerowej procesji w dniu Bożego Ciała. Wzięło w niej udział ok.300 uczestników (czyli większość zlotowiczów), a role ołtarzy pełniły kościoły w okolicznych miejscowościach. Ksiądz kursował przed nami autem witając u progu poszczególnych stacji - kościołów, a na zakończenie do mszy św. służył nasz Olo, gdyż jak się okazało był długie lata ministrantem.

A w wolnych od eksploracji terenu chwilach odbywały się oczywiście wieczorne Polaków rozmowy i było bardzo sympatycznie znów spotkać się w gronie dawno nie widzianych przyjaciół z całej Polski.

Tak niestety tydzień szybko minął, lecz rozstawaliśmy się pocieszeni informacją, że jest już znane miejsce i organizator zlotu AD 2018.

 

 

[GALERIA ZDJĘĆ - 10.06.2017 r. - Piotr Hamera]

[GALERIA ZDJĘĆ - 11.06.2017 r. - Piotr Hamera]

[GALERIA ZDJĘĆ - 12.06.2017 r. - Piotr Hamera]

[GALERIA ZDJĘĆ - 13.06.2017 r. - Piotr Hamera]

[GALERIA ZDJĘĆ - 14.06.2017 r. - Piotr Hamera]

[GALERIA ZDJĘĆ - 15.06.2017 r. - Piotr Hamera]

[GALERIA ZDJĘĆ - 16.06.2017 r. - Piotr Hamera]

[GALERIA ZDJĘĆ - 17.06.2017 r. - Piotr Hamera]

[GALERIA ZDJĘĆ - Beata Szarzec]

[GALERIA ZDJĘĆ - Zbigniew Pawlik "Rechtór"]