Panorama Beskidu Śląskiego i Śląsko Morawskiego ze wzgórza zamarskiego

5.05.2018 r.

 

Panorama Beskidu Śląskiego i Śląsko Morawskiego ze wzgórza zamarskiego

 

Poranek, chłodno, mgła i lekki zimny wiaterek, gór w ogóle nie widać, ale o godz ok. 10 na rynku Cieszyna słońce przebija się trochę przez chmury. Jest nas niewielu. Analizujemy warunki pogodowe – po południu góry powinny być widoczne. Decyzja: Wyjeżdżamy do Zamarsk. Jedziemy ul. Głęboką, potem wzdłuż Olzy, obieramy kierunek do "Lakierów" w Marklowicach. Oglądamy zabudowania "Lakierów" i "Państwowej Straży Pożarnej". Dalej ruszamy w kierunku Pogwizdowa, później różnymi bezdrożami mniej lub bardziej uczęszczanymi do Hażlacha Fukały, dołącza do nas Bercik.

Godzina ok. 11 - góry lekko majaczą we mgle. Czekając na lepsze widoki gór, zwiedzamy Hażlach z lewej strony Piętrówki jeżdżąc po różnych ścieżkach. Przy "Orlikach" w Haźlachu znajdujemy restaurację Bados. Regenerujemy siły krótkim posiłkiem i ruszamy prosto do Zamarsk.

W Zamarskch trochę kluczymy celem bliższego poznania terenu. W centrum Zamarsk krótka informacja o byłej Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej "Przyjaźń" i jazda na "Sztwiertniowie" tzn. na szczyt wzgórza zamarskiego. A tu .....!! wspaniały widok (aż dech zapiera w piersi) na panoramę Beskidu Śląskiego i Śląsko Morawskiego.

Trochę czasu zeszło na omawianie poszczególnych szczytów gór. Chociaż cel wycieczki został zrealizowany to i tak dalej zachwycamy się pięknem Beskidów zjeżdżając polną ścieżką ze wzgórza zamarskiego w kierunku dzielnicy Cieszyna Krasnej Powrót ok. godz. 16. Chociaż są Zamarski tak blisko, przejechaliśmy mniej więcej ok. 40 km.

 

[GALERIA ZDJĘĆ]

Mieczysław Buława