Dzień Dziecka z Ondraszkiem 2018

Paparazzi

9.06.2018 r.

 

SPRAWOZDANIE Z RAJDU
"ROWEROWY DZIEŃ DZIECKA Z ONDRASZKIEM"

 

Dnia 9 czerwca 2018r. przy pięknej pogodzie tereny rekreacyjne przy ul. A. Bolko-Kantora w Cieszynie były miejscem startu do pilotażowej imprezy organizowanej przez klub z myślą o naszych milusińskich. Z dużym wyprzedzeniem wszystkie szkoły podstawowe w Cieszynie otrzymały komplet informacji o zamierzonej imprezie, a w tygodniu poprzedzającym został też zaanonsowany w "Wiadomościach Ratuszowych", "Głosie Ziemi Cieszyńskiej" mediach społecznościowych i rozplakatowane na słupach ogłoszeniowych.

Celem rajdu było nieodmiennie popularyzowanie turystyki rowerowej, aktywny wypoczynek na rowerze, poznanie walorów cieszyńskich terenów rekreacyjnych, popularyzacja wiedzy o Cieszynie oraz praw i obowiązków rowerzysty jako uczestnika ruchu drogowego. Dzięki ustaleniom dokonanym ze Strażą Miejską na starcie była możliwość antykradzieżowego oznakowania swojego jednośladu w ramach wdrożonego projektu unijnego "Bezpečne kolo-bezpieczny rower".

Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął p. Ryszard Macura Burmistrz Miasta Cieszyna i p. Janusz Król Starosta Powiatu Cieszyńskiego. Obaj Panowie ufundowali puchary: Burmistrz dla najliczniejszej reprezentacji szkoły, a Starosta dla zwycięzcy w konkursie wiedzy krajoznawczej.

W rajdzie udział wzięło ok. 50 dzieci wraz z opiekunami. Przed wyjazdem na trasę na boisku rozegrano konkurencję rzutu piłką do kosza w kategoriach chłopcy i dziewczęta.

Ok. godz.11.00 korzystając ze ścieżki rowerowej wzdłuż Olzy wystartował rowerowy peleton. W miejscach newralgicznych bezpieczeństwo zapewnił patrol Straży Miejskiej. Na wysokości Hali Widowiskowo-Sportowej zrobiono małą przerwę częstując uczestników pączkami ufundowanym przez PSS "Społem" w Cieszynie. W jej trakcie komandor rajdu "Olo" Aleksander Sorkowicz przybliżył historię usytuowanego opodal mostu kolejowego przez Olzę.

Następny przystanek zaplanowano w Boguszowicach pod wiaduktem, gdzie prezes klubu "Rechtór" Zbigniew Pawlik opowiedział historię schronu bojowego z wojny obronnej 1939r. oraz budowy obwodnicy Cieszyna wraz z wiaduktem. Teraz wszyscy udali się na metę którą dzięki uprzejmości p. Krzysztofa Neściora przygotowano w ośrodku militarnym "Garnizon" w dzielnicy Mała Łąka.

Po posiłku z grilowanych kiełbasek ufundowanych przez firmę Bielesz przystąpiono do realizacji bloku dydaktyczno - sportowego.

Na początek krótką prelekcję na temat praw i obowiązków rowerzystów w ruchu drogowym wygłosił p. Kazimierz Płusa komendant Straży Miejskiej. Następnie uczestnicy podzielili się na zespoły startując w przygotowanych konkursach.

Ostatecznie najlepsze wyniki zdobyli:

 • Konkurs "rzut oponą rowerową"
  1. Łukasz Balcer,
  2. Jakub Sawka,
  3. Liliana Danielec
 • Konkurs "łowienie rybek w suchym stawie"
  1. Liliana Danielec,
  2. Madalena Strzadąła,
  3. Jakub Sawka
 • Konkurs rzut piłką do kosza kat. chłopcy
  1. Jakub Sawka,
  2. Marek Lerch,
  3. Mateusz Wojtas
 • Konkurs rzut piłką do kosza kat. dziewczęta
  1. Liliana Danielec,
  2. Emilia Wróblewska,
  3. Marlena Lerch
 • Konkurs wiedzy o Cieszynie:
  1. Mateusz Wojtas,
  2. Juliana Frycz,
  3. Nadia Choczaj

Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe. Puchar ufundowany przez organizatora dla najmłodszego uczestnika otrzymała Magdalena Strządała (rocznik 2011). Puchar Burmistrza Miasta otrzymała reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 1.

Impreza mogła zostać zrealizowana dzięki życzliwej pomocy następujących instytucji oraz firm:

Urząd Miejski Cieszyn
Starostwo Powiatowe z Cieszyna
PSS "Społem" w Cieszynie
J.Bielesz
oraz innych

A przede wszystkim dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu członków Turystycznego Klubu Kolarskiego "Ondraszek", którzy zapewnili pełną organizację oraz obsługę tego wydarzenia.

 

[ARTYKUŁ na OX.PL]

[GALERIA ZDJĘĆ - Zbigniew PAWLIK]

[GALERIA ZDJĘĆ - Piotr HAMERA]

[GALERIA ZDJĘĆ - Beata SZARZEC]

Zbignie PAWLIK
Prezes Turystycznego Klubu Kolarskiego "Ondraszek"