Dzień Ziołowego - Strumień

Ziołowy

5.08.2018 r.

 

Dzień Ziołowego - Strumień

 

W niedzielę 5 sierpnia byliśmy na wycieczce rowerowej do Strumienia. Najtrudniejszy był początek trasy przez Zamarski do Kostkowic, gdyż są tam strome podjazdy. Po krótkich odpoczynkach w Dębowcu i Ochabach pojechaliśmy wzdłuż Wisły (podziwiając jej meandry) do Drogomyśla. Tu zatrzymaliśmy się przy nowo powstałej tężni, nieopodal Dworu Baronów Kalischów w którym odbywają się obecnie warsztaty terapii zajęciowej.

Dalsza trasa wycieczki prowadziła przez malownicze, boczne drogi Zabłocia do miejsca w którym Knajka wpływa do Wisły.

Przed wjazdem do Strumienia zwróciliśmy uwagę na zabytkowy, wyremontowany most drogowy na Wiśle z 1910 r., parę metrów dalej obejrzeliśmy park miejski z fontanną solankową i pomnikiem ofiar hitleryzmu.

Po dotarciu na rynek w Strumieniu zaparkowaliśmy rowery przed ratuszem. Tu czekała już na nas pani z Urzędu Miasta by zaprezentować nam wspaniale wyremontowane wnętrza tego zabytkowego obiektu z 1628 roku. Następnie udaliśmy się do Galerii Pod Ratuszem, które mieści się w piwnicach Urzędu Miejskiego. Przewodnik oprowadził nas po dwóch salach galerii. W pierwszej była wystawa dotycząca Marszałka Mikołaja Brodeckiego, a w drugiej – kobiety w herbach.

Z wielkim zainteresowaniem wysłuchaliśmy informacji na temat historii miasta, zabytkowego układu rynku, oraz etapów remontu ratusza.

Następnie wyruszyliśmy poza miasto do Białogrodu – osady warownej z X w. w której odbywał się I Festiwal Kultury Wielkomorawskiej.

Na miejscu oprowadzono nas po zrekonstruowanych obiektach średniowiecznych z bramą wjazdową, budynkami oraz studnią z żurawiem.

Wysłuchaliśmy również bardzo ciekawej prelekcji o Wielkich Morawach.

Po miłym spędzeniu czasu rozjechaliśmy się do domów. W wycieczce uczestniczyło 17 rowerzystów i przejechaliśmy około 65 km.

 

[GALERIA ZDJĘĆ - Paparazzi]

Trasa

 

Andrzej Nowak „Ziołowy”