ROWEROWA SZTAFETA NIEPODLEGŁOŚCI - impreza

Rechtór

Niepodleglosc 2018

22.09.2018 r.

 

ROWEROWA SZTAFETA NIEPODLEGŁOŚCI

 

Dnia 22 września odbyła się impreza jakiej Ziemia Cieszyńska dawno nie widziała. Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległosci zorganizowano Rowerową Sztafetę Niepodległości na trasie Zebrzydowice – Kończyce - Kaczyce - Pogwizdów-Cieszyn. Celem tego wydarzenia było odwiedzenie i upamiętnienie miejsc związanych z walkami o Niepodległość oraz tworzeniem zrębów polskiej państwowości.

O godz.9.00 na starcie w Zebrzydowicach mimo początkowo niezbyt sprzyjajacej pogody zebrało się ok. 30 uczestników. Zebranych przywitał p. Andrzej Kondziołka - Wójt Gminy Zebrzydowice. W swoim wystąpieniu przedstawił również krótki rys historyczny kształtowania się granicy na tym terenie po I wojnie świat, po czym zapalono znicz pod pomnikiem poległych w latach 1914-1919.

p. Henryk Franek, lider Klubu Rowerowego "Przerzutka" i współorganizator wydarzenia poprosił o prowadzenie pierwszego etapu p. Janusza Króla - Starostę Powiatu Cieszyńskiego, po czym lokalnymi drogami wyruszono w stronę Kończyc Małych, gdzie zapalono znicz pod krzyżem upamiętniającym miejsce tragicznej śmierci kpt. Cezarego Hallera w 1919r. Kolejny znicz pamięci zapłonął również przy pominku ofiar I wojny świat w Kaczycach.

Na punkcie etapowym, który zorganizowano w bibliotece gminnej w Pogwizdowie do sztafety dołączyło następnych ponad 20 uczesników. Zebranych serdecznie powitał p. Grzegorz Sikorski - Wójt gminy Hażlach, który objął prowadzenie dalszej części rajdu. Tutaj również zaserwowano drobny poczęstunek oraz przeprowadzono quiz w formie testu tematycznie obejmującego okres od kształtowania się narodowej świadomosci Polaków na Ziemi Cieszyńskiej w I poł. XIX w. do ostatecznego podziału regionu granicą w 1920r.

Oto lista zwycięzców:

 1. Grzegorz Sikorski
 2. Alicja Wlach "Czorno" - TKK Ondraszek,
  Leszek Szurman "Wędrowniczek" - TKK Ondraszek
 3. Marian Morawiec,
  Henryk Franek,
  Jarosław Legierski,
  Henryk Żagan,
  Józef Wielgos - TKK Ondraszek

Od rogatek miasta Cieszyna w rolę prowadzącego wcielił się Zbigniew Pawlik, prezes klubu "Ondraszek". Był on zarazem przewodnikiem po historii odwiedzanych miejsc związanych z myślą przewodnią rajdu. Poprowadził peleton nadolziańskimi bulwarami do Mostu Przyjaźni, i dalej już po stronie czeskiej do Parku Sikory. Dalsze postoje nastąpiły na Placu Wolności, gdzie zapalono znicz pamięci pod pomnikiem Ofiar Hitleryzmu, na rynku przed Domem Narodowym, a szatfetę zakończono pod pomnikiem Legionistów przy ul. Zamkowej, pod którym również zapalono znicz. W tych miejscach uczestnikom towarzyszył również p. Ryszard Mazur - prezes Honorowy Oddziału PTTK "Beskid Sląski" w Cieszynie, natomiast bezpieczny przejazd peletonu po wąskich ulicach miasta zapewniła pomoc Straży Miejskiej.

Podsumowanie tego wyjątkowego rowerowego wydarzenia nastąpiło w Hali Wodowiskowo-Sportowej, gdzie zaserwowano gorący posiłek oraz przekazano nagrody dla zwycięzców konkursu, który choć do łatwych nie należał, wykazał spory zasób wiedzy historycznej jego uczestników, w tym biorących udział przedstawicieli władz samorządowych.

Impreza została przygotowana połączonymi siłami Klubu Rowerowego "Przerzutka" z Zebrzydowic, Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK "Ondraszek" z Cieszyna przy udziale Urzędów Gmin Zebrzydowice, Hażłach oraz Urzędu Miasta Cieszyna, którym organizatorzy serdecznie dziękują za wsparcie inicjatywy i udzieloną pomoc.

 

[GALERIA ZDJĘĆ - Paparazzi]

[GALERIA ZDJĘĆ - Rechtór]

Trasa