Zakończenie 52 Sezonu Kolarskiego "ONDRASZKA"

Bystry

14.10.2018 r.

 

Zakończenie 52 Sezonu Kolarskiego "ONDRASZKA"

 

52 turystyczny sezon "Ondraszka" to już historia! W niedzielę, 14 października, przy zamówionej pięknej, prawie że letniej pogodzie, na starcie ostatniej rowerowej imprezy w "Ondraszkowym" kalendarzu stawiło się 27 rowerzystów. Troszeczkę byłem zawiedziony tą niezbyt imponującą ilością uczestników, ale wiedziałem dlaczego nie ma stałych bywalców tej imprezy (Jasia i Zbyszek Pawlikowie byli na weselu Justyny, Wisię zmogła jakaś choroba, Marylę zatrzymały sprawy rodzinne).

Zbiórka była w miejscu nietypowym dla "Ondraszków" - zamiast pod Florianem na cieszyńskim Rynku - spotkaliśmy się na skwerku koło kościoła Św. Trójcy. Zmiana miejsca zbiórki, która nastąpiła prawie w ostatniej chwili, była spowodowana tym, że cieszyński Rynek i przyległe ulice stały się planem filmowym dla filmu pt. "Legiony".

Tak więc "Ondraszki" stawiły się w wyznaczonym miejscu z dobrymi humorami. O wyznaczonej godzinie, po dokonaniu zapisówna na listę obecności i wpłaceniu niewielkiego wpisowego, powitałem wszystkich zebranych. Następnie przedstawiłem przebieg trasy, którą mieliśmy pokonać i ruszyliśmy w drogę. Pierwszy postój mieliśmy po pokonaniu podjazdu na ulicy Langera - przy Korbasowym Dworze. Następnie przez ronda na Pikietach pojechaliśmy w kierunku Zamarsk i drugi odpoczynek był na podjeździe koło kościoła ewangielickiego. Dalej zjechaliśmy do Gumien i Kostkowic. Stamtąd już mieliśmy blisko do Hażlacha, gdzie mieściła się meta naszej imprezy.

W samym Hażlachu miałem w planie poprowadzić grupę oddaną 9 lipca tego roku ścieżką dydaktyczną "Do zródła Borgońka". Ścieżka jest inwestycją rozwojową i w przyszłości może stanowić atrakcję turystyczną w Hażlachu. Zakończenie wycieczki było przy nowo oddanej wiacie, którą postawiono przy ścieżce. Beata i Krzysiek Kusiowie przygotowali dla nas ognisko, na którym piekły się juz kiełbaski. Niespodzianką było również pojawienie się następnych 11 "Ondraszków" i sympatyków. Czekaliśmy jeszcze na zaproszonych gości. Jednym z nich był były wójt Hażlacha, pan Karol Folwarczny. Opowiedział nam o zwyczajach myśliwskich oraz o znaczeniu sygnałów granych w lesie w trakcie i po polowaniu. Zagrał również dla nas kilka z nich. Drugim z zaproszonych gości był - z ramienia Leśnictwa Kalembice (gospodarza terenu i wiaty) - podleśniczy pan Tomasz Pieczonka. Scharakteryzował nam lasy Nadleśnictwa Ustroń oraz poopowiadał o gospodarce leśnej. Wysłuchał również kilku krytycznych uwag dotyczących niszczenia oznakowania szlaków rowerowych podczas prowadzenia wycinki drzew. Po spożyciu przygotowanych kiełbasek i podzieleniu się uwagami na temat minionego sezonu uczestnicy wycieczki zaczęli rozjeżdżać się do domów. Mam nadzieję, że miniony sezon można uznać za udany, gdyż zaplanowane wycieczki odbyły się, nikt na nich nie ucierpiał a i pogoda była dosyć łaskawa.

Do zobaczenia w przyszłym sezonie.

 

 

[GALERIA ZDJĘĆ - Paparazzi]

[GALERIA ZDJĘĆ - Szykowno]

[GALERIA FILMÓW - Paparazzi]

 

TRASA

 

Jarek Rezmer"Bystry"