Nocna wyprawa Ondraszka II

Rechtór

3.08.2019 r.

 

Nocna wyprawa Ondraszka II

 

Jak w ubiegłym roku prowadzący "Paparazzi" Piotr Hamera wyznaczył start do tej niecodziennej wycieczki na cieszyńskim rynku o godz.20.00. Nawet trasa była ta sama: pętla przez Dzięgielów, Bażanowice, Ogrodzoną, Kostkowice, Hażlach, razem ok.30 km.

Ale warto było jechać, powiem więcej: była to jedna z ciekawszych propozycji w kalendarzu wypraw Ondraszka, choć był to tylko przejazd i nie mieliśmy zamiaru niczego zwiedzać.

Dlaczego ??

Otóż na rowerze jeździ się zazwyczaj przez dzień, a akcesoria do oświetlenia używa się raczej sporadycznie, kiedy wymusza to sytuacja. Tymczasem świat widziany i ograniczony wyłącznie do zasięgu lampki rowerowej wygląda zupełnie inaczej. Miejsca, które dobrze znamy, choćbyśmy w nich codziennie bywali w ciemnościach wyglądają obco, bo nabierają innego wymiaru: tajemniczości, zagadki a nawet grozy. Jazda wymaga też większej ostrożności i uwagi, bo w świetle reflektorka pojawiają się zakręty i przeszkody, których na drodze dotychczas nie dostrzegaliśmy.

Jest też i inny, pozytywny aspekt nocnej jazdy. Otóż nie widać wysokości wzniesień na które wjeżdżamy, i dzięki temu jest dużo łatwiej je pokonać, bowiem to, że jedziemy pod górkę czujemy wyłącznie jako opór na pedałach.

14 uczestników tej wyprawy w tym 5 Ondraszków i jedna amazonka Dorotka przekonali się, że właśnie tak było. Ubrani w odblaskowe kamizelki, z przeróżnymi świecącymi gadżetami na rowerach wyglądaliśmy jak rząd świetlików sunących jeden za drugim, co w świetle z rzadka spotykanych samochodów było tak niespodziewane, że niektóre się nawet zatrzymywały. Równie niezwykle wyglądało to dla imprezowiczów ogródkowych, bo kilka biesiad po drodze spotkaliśmy.

Miłą niespodziankę sprawił wszystkim "Ziołowy" Andrzej Nowak z małżonką, bowiem przygotowali w swoim domu punkt żywieniowy, z którego chętnie skorzystaliśmy. Niezwykłe było takie wieczorne spotkanie w ciemnościach, kiedy na pożegnanie życzyliśmy dobie dobranoc...

Ciekawe doświadczenie, godne polecenia każdemu rowerzyście.

 

[GALERIA ZDJĘĆ - foto. "Paparazzi"]

[GALERIA ZDJĘĆ - foto. "Rechtór - Zbyś"]

 

 

Rechtór - Zbyś