Z wizytą u hrabiny Gabrieli po raz drugi

Bystry

27.10.2019 r.

 

Z wizytą u hrabiny Gabrieli po raz drugi

 

27 października, w piękny słoneczny poranek, grupka "Ondraszków" wybrała się do Kończyc Małych na uroczystość odsłonięcia pomnika hrabiny Gabrieli Thun-Hohenstein.

Nie tak dawno "Ondraszki" uczestniczyły w otwarciu "ścieżki zdrowia" hrabiny Gabrieli. Wówczas to władze gminy Hażlach zapowiadały rychłe odsłonięcie pomnika "dobrej pani". I słowo zostało dotrzymane. Projekt pomnika wzbudził duże zainteresowanie nie tylko wśród lokalnej społeczności, ale także na terenie Śląska Cieszyńskiego. Pomnik hrabiny z Kończyc Małych stanął na parkingu naprzeciwko kończyckiego kościoła.

Niedzielna uroczystość rozpoczęła się na cmentarzu przy rodzinnej mogile Thun-Hohenstein. Została odmówiona modlitwa, zapalono znicze i zostały złożone kwiaty. Wśród delegacji byli przedstawiciele władz Gminy Hażlach, Powiatu Cieszyńskiego, Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, 4 Pułku Strzelców Podhalańskich, naszego klubu "Ondraszek" oraz wielu innych organizacji.

Po uroczystości na cmentarzu zostaliśmy zaproszeni do szkoły podstawowej na przygotowaną przez uczniów okolicznościową akademię. Dzieci i młodzież przedstawiły historię życia i związki hrabiny Gabrieli z Kończycami Małymi. Na koniec wszyscy goście gromkimi brawami nagrodzili młodych wykonawców.

Kolejnym punktem uroczystości było odsłonięcie pomnika. Przedstawia on siedzącą na ławce hrabinę Gabrielę Thun-Hohenstein i patrzącą na kościół, w którym była codziennym uczestnikiem na nabożeństwie. Odsłonięcia dokonali Władysława Magiera - historyk i autorka wydawnictwa o cieszyńskich kobietach i pomysłodawczyni utworzenia na Wzgórzu Zamkowym Uliczki Cieszyńskich Kobiet oraz Wójt Gminy Hażlach Grzegorz Sikorski. Było wielu chętnych do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z "dobrą panią z Kończyc". Ostatnim punktem uroczystości poświęconych pamięci hrabiny Gabrieli była uroczysta msza święta w przypałacowej kaplicy.

 

[GALERIA ZDJĘĆ - "Bystry"]

 

"Bystry."