Wielkopolska na rowerze

Roztrzapek

 

 

Wielkopolska na rowerze

 

27.08. - obecni na obozie rowerowym: Małgosia-Gocha, Kazik-Kolyjosz, Maryla-Roztrzapek, Piotr-Śmig i Henryk Franek. Odbyło się spotkanie u krewnych Gosi. Byliśmy też przy pomniku Ryszarda Szurkowskiego. Ryszard był bez wątpienia najlepszym w historii polskim kolarzem i na pewno jednym z najlepszych sportowców naszego kraju. Został pochowany na cmentarzu w Wierzchowicach w 2021 r.

28.08. - wyjechaliśmy wczesnym rankiem o 09.30. Celem było Gniezno czyli pierwsza stolica Polski a zarazem pierwsza metropolia kościelna w Polsce i miasto św. Wojciecha. Z Piotrem przejechaliśmy ok.50 km.

29.08. - od rana był pochmurny dzień. Pojechaliśmy w piątkę jednym samochodem do Poznania. Poznań to miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad rzeką Wartą, Zwiedziliśmy katedrę oraz rynek, a potem zamek w Kórniku czyli zabytkową rezydencję rodów Górków i Działyńskich oraz Rogalin, który znany jest głównie z zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego hrabiów Raczyńskich składających się z barokowo-klasycystycznego pałacu z galerią malarstwa oraz rozległym ogrodem w stylu francuskim, kościoła z mauzoleum oraz pomnikowych dębów rogalińskich. Byłam bardzo zmęczona bo zrobiłam 15.341 kroków co dla mnie jest wielkim wyczynem ze względu na chore kolano.

30.08. - niestety następny pochmurny dzień. Dzisiaj przejechaliśmy 70 km trochę po gruntowych drogach i w deszczu. Pola Lednickie – część wsi Imiołki na terenie gminy Kiszkowo. To tutaj na brzegu jeziora Lednica od 1997 roku odbywają się coroczne modlitewne spotkania młodzieży – Lednica 2000. My jechaliśmy przez Skrzetuszewo – Pobiedzisko - Biskupice - Latalice – Waliszewy, czyli przez bogate lasy Wielkopolski gdzie panuje cisza i spokój.

31.08. - pojechaliśmy do Ostrowa Lednickiego, skąd promem dostajemy się na wyspę, miejsce gdzie mieszkał i rządził Mieszko I i jego żona Dobrawa. Wg wyników archeologicznych badań mieszkańcy grodu mieli przeciętnie 158 cm wzrostu. Mężczyźni dożywali późnego wieku 50 lat(!), a kobiety 38(!!). Było to niesamowite miejsce pod względem historycznym. Wyspa jest jednym z najważniejszych miejsc w historii Polski. Za panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego była jednym z głównych ośrodków obronnych i administracyjnych Polski. Na wyspie, w centrum plemienia Polan (tuż obok ważnego, dawnego strategiczno-handlowego traktu lądowego oraz wodnego między Poznaniem a Gnieznem), zachowały się pozostałości grodu oraz pozostałości najstarszego w Polsce zespołu przedromańskiej architektury zamkowo-sakralnej z basenami do chrztu i wolno stojącego kościoła z grobami w nawie. Obydwa obiekty wzniesiono w czasach panowania Mieszka I (tuż przed 966 rokiem). Wcześniej byliśmy w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Było otwarte, ale ekspozycja nie rzucała na kolana. Zwiedziliśmy też Wielkopolski Park Etnograficzny. Przejechaliśmy 25 km. Dzisiaj było trochę więcej słońca, ale wieczorem na czystym niebie widać było piękny wschodzący kolorowy księżyc nad polami. Piękna jest Polska.

1.09. - Rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Dojechaliśmy w grupie Małgosia, Henio i Kazik samochodem do Rogowa, gdzie odbywają się uroczystości lokalne. Dziś w planie było 100 km na rowerach. Z Rogowa już wszyscy na rowerach jedziemy do Biskupina gdzie zwiedzamy Muzeum Archeologiczne. Biskupin zawdzięcza sławę znakomicie zachowanym drewnianym pozostałościom pradziejowej osady, którą jeszcze przed II wojną światową nazwano „Polskimi Pompejami”. Teraz jest tu muzeum i rezerwat archeologiczny, jeden z najbardziej znanych w Europie Środkowej. Został uznany za pomnik historii oraz wyróżniony nagrodą Europa Nostra. Na terenie biskupińskiego rezerwatu zobaczyć można współczesne pełnowymiarowe rekonstrukcje osad z różnych okresów. Warto zaznaczyć, że pozostałości ich wszystkich znalezione zostały w miejscach, gdzie zbudowano rekonstrukcje. A zatem jest tu obozowisko łowców i zbieraczy sprzed 12 tys. lat, następnie rekonstrukcja osady pierwszych rolników sprzed 6 tys. lat (tzw. długie domy) i inne. Najbardziej znana jest osada kultury łużyckiej sprzed ok. 2700 lat. Ostatnia z rekonstrukcji pokazuje wioskę, która istniała tutaj w X-XI w. Oryginalnym obiektem jest natomiast chata pałucka z XVIII w. przeniesiona z pobliskiej wsi. Następnie pojechaliśmy do Wenecji, gdzie zwiedziliśmy muzeum kolejki wąskotorowej. Tutaj najbardziej szczęśliwy jest Kazik Kolyjorz Dlaczego? Zgadnijcie. Tego dnia z Piotrem przejechałam 20 km.

2.09. - Zwiedzamy kościoła w Owińsku oraz szlak meteorytów.

3.09. - To już niestety zakończenie obozu rowerowego po tym bardzo ciekawym i pięknym regionie.

 

[GALERIA ZDJĘĆ]

 

Maryla "Roztrzapek"