V Rowrowy Dzień Dziecka z Ondraszkiem

Rechtór

 

55lat ondraszek

2020 1910 beskid slaski

Turystyczny Klub Kolarski "Ondraszek" PTTK
przy Oddziale PTTK "Beskid Śląski" Cieszyn ul.Głęboka 56 tel. PTTK 033/8521186
prezes klubu: Zbigniew Pawlik
Strona internetowa: tkk-ondraszek.pl
Klub istnieje od roku 1966,
a w 1992 r. otrzymał Złotą Honorową Odznakę PTTK

 

 

Cieszyn 5.06.2024 r.

 

SPRAWOZDANIE Z RAJDU
"V ROWEROWY DZIEŃ DZIECKA Z ONDRASZKIEM"

 

Z okazji Dnia Dziecka dnia 5 czerwca przy pięknej pogodzie (choć jeszcze dzień wcześniej groziła powódź) zorganizowano wycieczkę rowerową dla dzieci cieszyńskich SP wraz z opiekunami na trasie miejskiej w Cieszynie. Start zorganizowano parkingu przy ul. B.Kantora, a metę w Ośrodku Edukacji Obronnej "Garnizon" przy ul. Mała Łąka. Wszystkie szkoły podstawowe w mieście otrzymały wyprzedzająco komplet informacji o tej propozycji, a pozytywnie na nią odpowiedziało pięć szkół, które wystawiły swoje reprezentacje.

Celem rajdu była promocja turystyki rowerowej, poznanie walorów historycznych miasta, edukacja poprzez zabawę oraz aktywny wypoczynek na wolnym powietrzu.

Patronat honorowy objął Burmistrz Miasta Cieszyna p. Gabriela Staszkiewicz. Patronatem medialnym tego wydarzenia był "Głos Ziemi Cieszyńskiej". Finalnie w rajdzie udział wzięło 49 dzieci wraz z 9 opiekunami z następujących szkół: SP nr 1, SP nr 2 im. 4 PSP, SP nr 3 im. Janusza Korczaka z Oddziałami Integracyjnymi, SP nr 6 i Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny. Komandorem rajdu - podobnie jak i wszystkich poprzednich był "Olo" Aleksander Sorkowicz z klubu "Ondraszek". O godz.8.30 peleton wystartował, a po drodze zorganizowano dwa przystanki edukacyjne: przy tablicy pamiątkowej ofiar powodzi z 1970r. gdzie przekazano informacje na temat tej tragedii oraz o rzece Olzie w wymiarze geograficzno-kulturowym oraz w Centrum Informacji Turystycznej przy Moście Przyjaźni, a jego tematem był cieszyński tramwaj.

Na mecie przedstawiciele Straży Miejskiej w Cieszyna p. Arkadiusz Żerdlik oraz p. Marian Pindej z Cz. Cieszyna przeprowadzili ciekawy blok edukacyjny na temat rowerzysty w ruchu drogowym z uwzględnieniem różnic w przepisach obowiązujących po obu stronach granicy. Następnie rozegrano konkursy, w których zwyciężyli:

 • Konkurs rzut oponą
  1. Robert Widzyk
  2. Piotr Kawecki
  3. Krystian Mucha
 • Układanie anagramu
  1. Antoni Kiereś
  2. Borys Sokalski
  3. Igor Kubić
 • Konkurs rowerowy tor przeszkód
  1. Krystian Mucha
  2. Igor Cybuch
  3. Igor Górniak
 • quiz bezpieczny rowerzysta
  1. Kacper Biegun
  2. Robert Widzyk
  3. Igor Kubić
 • Konkurs krzyżówka
  1. Borys Sokalski

Zwycięzcy w w/w konkursach otrzymali nagrody rzeczowe. W klasyfikacji obejmującej w/w konkursy oraz dodatkowy spacer synchroniczny na deskach w rywalizacji międzyszkolnej o puchar Burmistrza Miasta Cieszyna zwyciężyła reprezentacja SP nr 2.

Wszyscy uczestnicy, w tym opiekunowie otrzymali pamiątkowy rajdowy gadżet oraz gorący posiłek. Opiekunowie -przedstawiciele szkół ponadto otrzymali słodki upominek.

Rajd został zorganizowany dzięki przychylności i życzliwej pomocy następujących instytucji, firm oraz osób prywatnych:

Urząd Miejski Cieszyn
Pizzernia "Palermo" Cieszyn
Sklep rowerowy "Totem"
Betex S.A.
Zakłady Mięsne Jan Bielesz przedstawiciel Łukasz Krawczyk
Kazimiera i Henryk Hanslowie
Włodzimierz Nowak
Krzysztof Neścior
oraz innych

i dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu członków Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK "Ondraszek", którzy zapewnili organizację oraz obsługę tego wydarzenia.

 

[GALERIA ZDJĘĆ - Rechtór]

 

Zbigniew Pawlik
Prezes TKK PTTK "Ondraszek"