Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/dkoszela/public_html/tkk-ondraszek.pl/templates/champion/functions.php on line 201

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/dkoszela/public_html/tkk-ondraszek.pl/templates/champion/library/Designer/Content/SingleArticle.php on line 198

Mowa na pogrzebie śp. Władysława Sosny "Szeryfa"

Rechtór

Wladyslaw sosna artykul

Mowa na pogrzebie
śp. Władysława Sosny "Szeryfa"

 

Nie jest łatwo tak dobrać słowa, aby w kilku zdaniach oddać wyjątkowo pracowite, bogate i piękne życie Śp. Władysława Sosny. Jego postać jest wyjątkowo nietuzinkowa i przynajmniej wśród starszego pokolenia cieszyniaków tak łatwo rozpoznawalna, że przez lata urosła do rangi legendy naszego Śląska Cieszyńskiego. Wytrawny turysta, przewodnik i krajoznawca. Jako działacz społeczny zaangażowany w wielu stowarzyszeniach o różnym przekroju działalności, pozostawił w każdym z nich swoją najlepszą cząstkę. Długo można wspominać Jego dokonania, więc jako przedstawiciel całej społeczności PTTK chciałbym się skupić na Jego osiągnięciach i pracy dla naszego towarzystwa. Turystyczne zainteresowania rozpoczął rozwijać już na etapie studiów w Politechnice Gliwickiej. W życiu zawodowym, w miejscach gdzie pracował, dzięki swojej turystycznej pasji twórczo rozwijał działalność istniejących ogniw PTTK. Tak było w Celmie, gdzie działał w zarządzie Koła Zakładowego, tak było w Technikum Mechaniczno-Elektrycznym, gdzie był opiekunem szkolnego Koła PTTK, tak było wreszcie i w Cieszyńskim Oddziale PTTK, gdzie w 1961r. reaktywował Sekcję Turystyki Kolarskiej, która po pięciu latach została przekształcona w Turystyczny Klub Kolarki PTTK nazwany później Ondraszkiem. Władek był jego przewodniczącym, a jego żona Emila skarbnikiem, i pod troskliwym okiem "Szeryfów" jak ich nazywaliśmy klub prężnie działał, organizując nawet imprezy o ogólnopolskim znaczeniu. Miarą skuteczności ich działania było to, że kiedy w 1979r. przekazał prowadzenie klubu swemu następcy, Ondraszek dalej się rozwijał i czyni to nadal, propagując turystykę kolarską, choć parę lat temu obchodził już swoje Złote Gody. Niejako równolegle, od 1963r. pełnił funkcję szkoleniowca w Kole Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy cieszyńskim O/PTTK, a przez dwie kadencje był członkiem Zarządu Oddziału. Prowadził liczne wycieczki szkoleniowe, nawiązał kontakty z kołami przewodnickimi w całym kraju. Wyszkolił kilka generacji przewodników, a niektóre z jego form szkolenia są nadal z powodzeniem stosowane takie jak przewodnickie posiady, czy sesje popularno-naukowe organizowane pod nazwą "Cieszyńskie Miscellanea”. Dzięki tym wysiłkom doprowadził do podniesienia kwalifikacji naszych przewodników, a cieszyńskie Koło Przewodników stało się znaczącym ośrodkiem w skali kraju.

Ze względu na pogarszający się stan zdrowia, różnice w podejściu do niektórych zagadnień nurtujących towarzystwo oraz zaangażowanie w innych dziedzinach społecznej działalności od 1989r. stopniowo wycofywał się z czynnej działalności w PTTK, przerzucając swoje zainteresowania na Macierz Ziemi Cieszyńskiej oraz Polskie Towarzystwo Ewangelickie. Rozwinął jednocześnie bogatą działalność publicystyczną, w tym w dziedzinie krajoznawstwa. Można śmiało twierdzić, że w tym czasie każdy turysta odwiedzający naszą Małą Ojczyznę i beskidzkie grónie był dosłownie przez Władka prowadzony za rękę, bowiem z pewnością korzystał z wielokrotnie wznawianych map i przewodników, które wyszły spod Jego pióra. Jego perfekcjonizm i skrupulatność przynosiła wspaniałe efekty, również na ogólnopolskim forum. Jego mapa "Beskid Śląski i Żywiecki" i pozycja "Cieszyn - przewodnik krajoznawczy" zostały wyróżnione pierwszymi nagrodami w organizowanych wówczas ogólnopolskim Biennale Książki Turystycznej.

Tak skuteczna i owocna działalność była wielokrotnie wyróżniana i nagradzana, w tym wyróżnieniami i odznaczeniami państwowymi, władz samorządowych miasta i powiatu oraz organizacji w których działał. Skupiając się znów na wyróżnieniach z turystycznej branży należy odnotować, że śp. Władysław Sosna był Honorowym Przewodnikiem i Przodownikiem turystyki górskiej i kolarskiej, a wraz z żoną Emilią byli Honorowymi Członkami Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK "Ondraszek”. Otrzymał też wyróżnienia i odznaczenia najwyższej klasy. W 2010r. został wpisany do Księgi Zasłużonych Działaczy PTTK woj. śląskiego, a w 2017r. decyzją Walnego Zjazdu PTTK został obdarzony tytułem Honorowego Członka PTTK, tym samym wszedł do elitarnego grona osób posiadających najwyższą w naszym towarzystwie godność. Również w tym roku otrzymał nie mniej prestiżową nagrodę literacką im. W.Krygowskiego, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury krajoznawczej.

We wspomnianych sukcesach swój niepodzielny udział miała Jego żona Emilia, towarzyszka życia i wierna uczestniczka prawie wszystkich rowerowych, pieszych i autokarowych eskapad, czytelniczka i pierwsza recenzentka powstałych tekstów, zawsze dbająca o właściwy "twórczy" klimat w domu.

Choć z czasem choroba postępowała, czyniąc ciało coraz mniej podatnym na wysiłek, Jego umysł nie miał taryfy ulgowej. Kto w ostatnich latach odwiedzał p.Sosnów, ten wie, że najczęściej można Go było zastać przy komputerze, zagrzebanym w stercie dokumentów, wiecznie zajętym i goniącym terminy powziętych zobowiązań redakcyjnych. I nagle, od 19 sierpnia miejsce to już na zawsze pozostanie puste, pozostawiając jednocześnie w naszych sercach smutek i żal, bowiem tego miejsca nijak nie da się już zapełnić.

Dziękujemy Ci Drogi Władku, a dla Ondraszków czcigodny "Szeryfie”, za wszystko co uczyniłeś dla naszej turystycznej społeczności, za te lata bezinteresownej działalności na rzecz PTTK. Choć zdarzały się nieporozumienia, zawsze byłeś gotowy wesprzeć nas czynem i słowem, i takim pozostaniesz w naszej wdzięcznej pamięci.

 

[GALERIA ZDJĘĆ - Rechtór]

 

[GALERIA ZDJĘĆ - Paparazzi]

 

Zbyszek Pawlik
prezes ZO/PTTK "Beskid Śląski"
prezes TKK Ondraszek