23.10.2024 r.
Z kroniki żałobnej
Dnia 23 października o godz. 11.00 w kościele w Cieszynie-Bobrku odprowadziliśmy na wieczny odpoczynek na przykościelny cmentarz kol. Alojzego Szupinę. W kondukcie pogrzebowym dużą grupę stanowili uczestnicy w czerwonych barwach przewodnickich, kurtkach z niebieskim krzyżem GOPR, a także kilku w klubowych strojach TKK Ondraszek. Obrządek pogrzebowy o rycie ewangelickim był prowadzony przez dwóch pastorów i wiele dobrego powiedziano na temat dokonań Zmarłego. Nad mogiłą pochyliły się sztandary czterech pocztów sztandarowych. Tak pożegnaliśmy człowieka - legendę cieszyńskiej turystyki spod znaku PTTK.
Kim był Alojzy Szupina i jakie były Jego dokonania?
Można długo wymieniać Jego zainteresowania, dokonania oraz otrzymane wyróżnienia. Oto bardzo skrócony życiorys:
Urodził się w roku 1929 (dożył sędziwego wieku 94 lat) w Cieszynie. Od roku 1947 był już członkiem PTT, a w roku 1950 nowo powstałego PTTK, gdzie piastował różne funkcje w naszym Oddziale PTTK oraz na szczeblu wojewódzkim. Najdłużej był chyba sekretarzem Oddziału. Ponadto przewodził Klubowi Narciarskiemu PTTK "Watra", któremu poświęcił kawał swojego życia. Był współzałożycielem Grupy Beskidzkiej GOPR, a już od roku 1952 był też ratownikiem GOPR. Inicjował różne formy turystyki kwalifikowanej w tym głównie narciarskiej i górskiej. Był inicjatorem budowy pierwszego wyciągu narciarskiego na Stożku oraz koordynatorem budowy naszego schronu turystycznego PTTK na Kamiennym. Był też znakarzem oraz pomysłodawcą wielu kilometrów szlaków górskich i narciarskich. Był organizatorem szeregu imprez turystycznych o zasięgu od lokalnego po ogólnopolski. Pisał artykuły do turystycznych czasopism i dużo fotografował. Na bazie swoich slajdów opracował cieszących się frekwencją wiele prelekcji ukazujących piękno i życie w świecie gór. Był zdobywcą wielu znanych górskich szczytów od Austrii po Gruzję. Był wykładowcą i organizatorem szeregu szkoleń i kursów dla kadry turystycznej naszego Oddziału PTTK.
Z wielu otrzymanych wyróżnień wymieńmy te najważniejsze:
- Krzyż Kawalerski OOP - 1984 r.
- Członek Honorowy GOPR - 1998r
- Godność Członka Honorowego PTTK 2001r.
Jakie były Jego dokonania w turystyce kolarskiej PTTK?
Otóż w latach 1952-1955, czyli sporo przed założeniem TKK Ondraszek kol. Alojzy był już przewodniczącym Oddziałowej Komisji Turystyki Kolarskiej. Już wtedy był przodownikiem turystyki kolarskiej PTTK z nr 84. Warto dodać, że jego następca na tym polu Wł. Sosna miał legitymację nr 179, a obecni p.t.kol. mają numery uprawnień grubo powyżej 7000. Jeżeli otworzymy pierwszą z kilkudziesięciu klubowych kronik (z lat 1952-1968) jako pierwszy wpis zobaczymy sprawozdanie z wycieczek rowerowych kol. A. Szupiny z lat 1947-1950, a więc nawet jeszcze przed założeniem sekcji kolarskiej przy Oddziale PTTK. Były to przeważnie jednodniowe wyprawy w kilka osób, a na celowniku były miejscowości takie jak Istebna, Bielowicko, Strumień, Szczyrk (przez Karkoszczonkę!) czy Rybnik (w kilometrażu ogólnym od 60 do 112 km). Dalsze, już kilkudniowe wyprawy zorganizował m.in. do Ojcowa przez Wadowice i Kraków (330km), Pszczyny przez Porąbkę, Żywiec, Andrychów i Oświęcim (155km) czy wielodniowy obóz kolarski w Sudety. Rocznie odbywało się 10-15 wycieczek, co przy stanie ówczesnych dróg i możliwości sprzętowych niewątpliwie budzi szacunek. Bardzo ciekawym wydarzeniem w roku 1954 było nakręcenie filmu o rowerowej wycieczce na Tuł. Reżyserem był p. Walter Sprenzel, a jednym z aktorów właśnie Alojzy. Ten właśnie film mieliśmy przyjemność oglądać podczas obchodów 40-lecia Ondraszka. Kol. Szupina był przewodniczącym Komisji Turystyki Kolarskiej do czerwca 1955r., kiedy zastąpił go kol. Adam Kantor. I od tego roku już zniknął z kart kroniki turystyki kolarskiej, bowiem zajął się innymi dziedzinami turystyki. Jednakże w tych pierwszych pionierskich latach turystki kolarskiej PTTK na Śląsku Cieszyńskim zostawił swój niezatarty ślad, czym budzi nasz podziw i szacunek. Jako sekretarz Oddziału PTTK wspierał działania "Ondraszka" i w uznaniu zasług w 1991r. został obdarzony godnością Honorowego Członka Klubu.
P.S. Przewertowałem całe archiwum i znalazłem to zdjęcie z 2022 z okazji 100-lecia schroniska na Stożku. A.Szupina stoi w centrum piąty z prawej.
Cześć Jego pamięci
Rechtór-Zbyś